Zestaw noży do kuchni

By | Styczeń 3, 2012

nózNoże to bez wątpienia obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni. Większość z nas ma w swoich kuchniach bogaty wybór noży, różniących się między sobą rozmiarem i przeznaczeniem, warto jednak zauważyć, że nie wszystkie z nich są nam w równym stopniu przydatne. Zdecydowanie najczęściej używamy zwykłych noży z kompletu sztućców.

Często sięgamy też po duże noże, zarezerwowane na przykład do krojenia mięsa. Te powinny być szczególnie ostre, tak by krojenie przebiegało szybko i bezproblemowo. Z kolei noże do pieczywa powinny być wyposażone w ząbki, tak byśmy z łatwością mogli wykorzystać je do krojenia każdego rodzaju pieczywa, również tego bardzo świeżego, które zwykle sprawia najwięcej trudności.

Nieco rzadziej używany, ale nie mniej praktyczny jest nóż do pomidorów.

Wyprofilowano go tak, by umożliwiał wygodne krojenie warzyw. Oprócz tego w każdej kuchni powinien znaleźć się nóż do masła. Wykonany z drewna lub metalu jest tępy, za to świetnie rozprowadza masło na chlebie. Kolejne przydatne akcesoria to nóż do sera, do pizzy, czy nóż do filetowania.

Zanim jednak zaopatrzysz się w nie, zastanów się, jak często będziesz z nich korzystał. Kupno noża tylko dlatego, że ciekawie się prezentuje, raczej mija się z celem. Nie ma nic gorszego niż zagracona kuchnia, pełna sprzętów, z których nikt od dawna już nie korzysta.