Żelazo hemowe, czyli zdrowie przede wszystkim

przez | Czerwiec 27, 2014

zdrowieUrozmaicona dieta to najlepszy sposób na dostarczenie organizmowi wszelkich składników, niezbędnych dla jego prawidłowego funkcjonowania. Nie inaczej jest w przypadku żelaza.

Żelazo, jako istotny element budujący czerwone ciałka krwi, przyswajamy wraz z pokarmem – mięsem lub produktami roślinnymi. Właśnie ze względu na różnice w strukturze tych dwóch grup pokarmowych możemy mówić o dwóch rodzajach żelaza.

Pierwszym z nich, jest żelazo hemowe, występujące przede wszystkim w czerwonym mięsie, ale także w rybach czy podrobach, na przykład w wątróbce (to chyba najlepsze naturalne źródło tego składnika, niezbędnego dla wzrostu hemoglobiny) . Drugim z nich, jest żelazo niehemowe, występujące w produktach roślinnych, na przykład w ziarnach zbóż, warzywach zielonych (bardzo bogaty w ten rodzaj żelaza jest szpinak) czy w suszonych owocach.

Żelazo hemowe jest bardzo łatwo przyswajalne przez ludzki organizm, dlatego spożywanie czerwonego mięsa, a zwłaszcza podrobów, jest wskazane w przypadku osób ze zdiagnozowaną anemią. To po prostu doskonały sposób na bardzo szybkie podniesienie ogólnego poziomu żelaza we krwi i tym sposobem zwiększenie produkcji hemoglobiny, odpowiadającej za transport tlenu do wszystkich komórek ludzkiego organizmu.

Niestety ze względu na swoje właściwości – szybką wchłanialność – nadmierne ilości czerwonego mięsa mogą przyczynić się do przedawkowania żelaza, a to z kolei może objawiać się zwiększonym ciśnieniem krwi oraz być bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży (dlatego kobiety będące w ciąży powinny regularnie badać poziom żelaza w organizmie).

Żelazo niehemowe jest metabolizowane w nieco inny sposób, przez co jego nadmiar może być usunięty z organizmu w drodze naturalnych procesów trawiennych, co zapobiega możliwości jego przedawkowania. Oczywiście samo żelazo niehemowe działa w analogiczny sposób, w stosunku do żelaza hemowego – tak samo uczestniczy w procesach produkcji hemoglobiny, a tym samym w żadnej mierze nie ogranicza naturalnych funkcji ludzkiego organizmu. Oba rodzaje żelaza mogą być przyjmowane również w postaci tabletek – jako suplement diety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.