Żeglarstwo – sport dla bogatych?

By | Kwiecień 30, 2013

żeglarstwoŻeglarstwo jest sportem specyficznym – jest dość kosztowne, wymaga bliskości zbiornika wodnego oraz dostępu do odpowiedniego sprzętu, w tym do profesjonalnej żaglówki, dlatego wciąż tak mało popularnym w naszym kraju. Niemniej jednak, dzięki sukcesom polskich sportowców takich, jak choćby żeglarz sportowy Mateusz Kuśnierewicz czy żeglarze-pasjonaci i podróżnicy, jak Roman Paszke lub Krzysztof Baranowski, Polacy coraz bardziej interesują się tą dyscypliną.

Żeglarstwo jest niezwykle starą dyscypliną, jednak zaczęto je wyróżniać dopiero ok. XVIIw. Wcześniej nie traktowano go jako dyscypliny, sportu czy w ogóle rodzaju pasji. Było po prostu jedynym sposobem na przemieszczanie się na dystansach dłuższych niż te, które przebywano pieszo lub na koniu. Poza tym, to właśnie żeglarstwo pozwalało dostawać się na lądy oddzielone od innych nawet największymi akwenami. Pierwszy klub żeglarski powstał w Rosji w 1718r., a od 1900r. żeglarstwo jest dyscyplina sportową.

Do uprawiania żeglarstwa konieczne jest, przede wszystkim, posiadanie odpowiedniej łodzi. Może ona przyjmować formę żaglówki albo jachtu. Różnice w tych dwóch typach sprzętu są dla postronnego obserwatora niewielkie, jednak dla żeglarzy odmienne cechy są bardzo wyraźne. Wyróżnia się także żeglarstwo w formie surfingu. W zależności od konkretnego rodzaju żeglarstwa, wykorzystuje się do niego odmienne elementy wyposażenia łodzi.

Właśnie same żaglówki oraz całe ich wyposażenie sprawiają, że żeglarstwo jest tak kosztownym sportem. Dlatego też, mówi się otwarcie o tym, że na taką aktywność decydują się praktycznie tylko ci, których status majątkowy jest relatywnie wysoki. Żeby móc sobie pozwolić na takie zajęcie, potrzebna jest inwestycja rzędu tysięcy złotych nawet, jeśli zamierzamy jedynie regularnie wynajmować żaglówki.

One thought on “Żeglarstwo – sport dla bogatych?

  1. twister Post author

    Oj bez przesady, można żeglować i bez super wypasione sprzetu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.