Zabawki interaktywne dla VIPa

przez | Wrzesień 8, 2014

zabawkiInteraktywny, czyli zdolny do wzajemnego oddziaływania. W przypadku interaktywnych zabawek zwykle myślimy o urządzeniach, które reagują na działanie dziecka.

Będą to na przykład zabawki, które po naciśnięcie określonego guzika wydają charakterystyczny dźwięk, zaczynają świecić lub się poruszać.

Ich interakcja jest nieskomplikowana, z góry zaprogramowana i zwykle bardzo uboga, jeśli chodzi o zakres możliwych sposobów reakcji – w większości przypadków zabawki interaktywne ograniczają się do emitowania sygnałów dźwiękowych lub świetlnych, albo kombinacji tych sygnałów. W tym sensie zabawką interaktywną powinien być również zwykły flet czy tamburyn, jednak większość osób tak tych przedmiotów w ogólnie nie klasyfikuje.

Dla zdecydowanej większości interaktywne są tylko te zabawki, które posiadają określone oprogramowanie, przez co muszą być zasilane bateriami. Czy jednak w rzeczywistości interaktywność tego typu zabawek rzeczywiście ma jakikolwiek sens? Czy dziecko będzie chętniej sięgało po klocki, które trzeba wrzucać do pudełka przez określone otwory – wtedy usłyszy określone dzięki? Czy książeczka wydająca odgłosy zwierzątek po naciśnięciu ich wizerunków będzie dla dziecka dużo bardziej atrakcyjna niż tradycyjna książeczka z samymi rysunkami tych zwierzątek?

Nie do końca można się z tym zgodzić. W końcu dla dziecka ważniejsza będzie obecność drugiej osoby, która będzie się z nim bawić niż sam charakter czy rodzaj używanych zabawek. W tym sensie zabawki interaktywne sprawdzą się tak samo dobrze jak zwykłe drewniane klocki wrzucane do kartonu po pieluchach, czy zwykła książeczka czytana co wieczór przez jednego z rodziców. Dla dziecka liczy się interakcja, ale interakcja z drugim człowiekiem, najlepiej rodzicem i żadna zabawka tej naturalnej potrzeby nie zastąpi. Oczywiście zabawki interaktywne mogą być fajnym dodatkiem, który z pewnością będzie w stanie wzbudzić ciekawość niejednego dziecka. Nie spodziewajmy się jednak, że będzie to zainteresowanie długotrwałe. Interaktywna, edukacyjna czy zwykła to zawsze tylko zabawka, która prędzej czy później znudzi się każdemu dziecku.

Jedna myśl nt. „Zabawki interaktywne dla VIPa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.