Wigilia dla VIPa

By | Styczeń 2, 2012

Wigilia większości z nas kojarzy się z suto zastawionym stołem, uginającym się pod ilością pyszności. Jednak, w dzisiejszych czasach powoli do lamusa odchodzą tradycyjne specjały przygotowane przez nasze babki czy prababki. Obecnie na wigilijnych stołach coraz częściej pojawiają się modne dania, które wywodzą się z odmiennych kultur. Co w święta Bożego Narodzenia najchętniej jedzą ci, którym znudziły się już pierogi, kapusta i barszcz z uszkami?

Jak przyznaje wiele osób, Wigilia to okazja nie tylko do spotkania z najbliższymi, ale również do zjedzenia wyjątkowych smakołyków. Żeby powtarzane od lat menu nie stało się zbyt nudne, wielu ludzi, szczególnie tych należących do młodszych pokoleń decyduje się na przygotowanie dań wedle przepisów kuchni azjatyckiej, meksykańskiej, południowej. Z roku na rok rośnie liczba osób, które w ten szczególny wieczór podają owoce morza. I nie są to tylko ryby. Małże, homary, krewetki również przypadły Polakom do gustu. Miłośnicy kuchni japońskiej chętnie sięgają także po sushi. Jako, że przyjęło się, iż w Wigilię raczej nie spożywamy mięsa, można je zastąpić także sałatkami. Tutaj coraz częściej pojawiają się te typowo południowe, charakterystyczne np. dla kuchni greckiej. Oliwki i feta są ważnymi składnikami na współczesnym stole wigilijnym.

Niemniej jednak, wciąż pozostaje wielu tradycjonalistów, którzy nie wyobrażają sobie tej uroczystej kolacji bez czerwonego barszczu z uszkami, krokietów, pierogów z grzybami, karpia i kutii. A oskarżenia o nudę na wigilijnym stole można odpierać w bardzo prosty sposób. Wystarczy zauważyć, że część z tych potraw jemy zwykle tylko i wyłącznie 24 grudnia.

Żeby zaoszczędzić sobie czasu oraz nerwów, warto skorzystać z cateringu. Dobry wybór firmy tego typu pozwoli nam delektować się przepyszną kolacją wigilijną bez wcześniejszego, wielogodzinnego stania przy garnkach. Zanim jednak zdecydujemy się na usługi konkretnego zespołu cateringowego, dobrze jest poznać opinie na jego temat. Najlepiej jest poszukać ich w sieci bądź też popytać wśród znajomych. Ci, którym zależy na odpowiednim podaniu smakołyków, mogą wynająć salkę, w której spędzą ten wieczór obsługiwani przez profesjonalistów. Jednak dla zachowania miłej, rodzinnej atmosfery, lepiej jest zamówić jedynie dostawę posiłków do domu.