Urządzamy siłownię w domu

By | Luty 10, 2016

silowniaĆwiczenia fizyczne pomagają rozładować stres, podnoszą odporność, wspierają układ sercowo – naczyniowy, hamują rozwój reumatyzmu, przeciwdziałają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych (a zatem zapobiegają miażdżycy).
Nie wszyscy mamy czas i odpowiednie środki na regularne wizyty w siłowni. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić swoją własną siłownię w domu. Do tego celu nadaje się nawet niewielkie mieszkanie- wystarczy odrobina chęci, dobrej woli i pomysłowości.

Wybór miejsca

W pierwszej kolejności musimy znaleźć i wydzielić przestrzeń na której będziemy budować swoje „centrum aktywności fizycznej”. Wiadomo, że im większa ta przestrzeń będzie, tym więcej da możliwości. Jednak to już zależy od naszych własnych preferencji i możliwości lokalowych. Miejsce musi być możliwie najbardziej komfortowe, nie może stać w strefie mocno uczęszczanej (nie chcemy przeszkadzać innym domownikom w przemieszczaniu się). Osoby, które dysponują obszerną piwnicą powinny także wziąć ją pod uwagę podczas urządzania siłowni (o ile nie jest zajęta przez np. grzyby).

Urządź swoją siłownię!

W drugiej kolejności należy zadbać o wystrój domowej siłowni. Głównie chodzi tu o odpowiednią wykładzinę (nie może być zbyt miękka, najlepiej zainwestować w wykładzinę dywanową do intensywnego użytkowania). Nie zaszkodzi duże lustro, w którym będziemy kontrolować swoje ćwiczenia. Niezbędne są również szafki, pojemniki, lub sortery, w których będą przechowywane hantle, skakanka, kettlebell i inne pomoce. Można także pokusić się o wygłuszenie kącika za pomocą specjalnych mat, ale nie jest to konieczne.

Sprzęt do siłowni

W domowej siłowni nie może zabraknąć maty do ćwiczeń, na której możemy się komfortowo rozciągać, ćwiczyć mięśnie brzucha, pleców itd. Przyda się także kettlebell, czyli odważnik, który doskonale wzmacnia mięśnie ramion, pleców, brzucha, nóg i pośladków. Na niewielkiej przestrzeni znajdzie się także miejsce dla hantli, które z kolei pomogą wytrenować i wzmocnić biceps, triceps i inne mięśnie górnych partii ciała. Kettlebell i hantle zajmują bardzo mało miejsca, dlatego bez problemu zmieszczą się na nawet niewielkiej przestrzeni. Odważnik typu kettlebell ma wszechstronne zastosowanie, dlatego powinien znaleźć się na wyposażeniu każdej domowej siłowni. Wygląd odważnika jest zainspirowany ciężarkami kettlebell sprzed stu lat, dlatego odznacza się ciekawym designem i może stać w widocznym miejscu. Mała i łatwa w przechowywaniu jest również skakanka, która z kolei zadba o kondycję, wytrenuje mięśnie brzucha, łydek i ud oraz pośladków.

One thought on “Urządzamy siłownię w domu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.