Urząd energetyki

By | Sierpień 22, 2014

prądDystrybucja energii w Polsce, a wiec dostarczanie prądu do domów w naszym kraju odbywa się albo dzięki firmom polskim albo zagranicznym. Coraz więcej osób decyduje się na zakładanie firm, które oferują właśnie dystrybucje prądu, bowiem jest to opłacalne, ale prawda jest taka, że jeśli jest ich coraz więcej, to ma się nad tą kwestią niestety coraz mniejszą kontrolę. Wiele osób decyduje się też na samodzielne produkowanie prądu, montując sobie takie specjalne przydomowe wiatraki, jakie ten prąd generują. Jest to rozwiązanie drogie, ale coraz częściej wykorzystywane, dostaje się na to nawet spore dotacje i jest to opcja przede wszystkim ekologiczna, a więc pro naturalna, a to bardzo ważne. Na szczęście jest organ, który reguluje polski rynek energii, a przynajmniej powinien to robić, a jest nim urząd regulacji energetyki. Co to dokładnie za urząd i na czym polega jego działalność, jakie są jego zadania?

Otóż w wielki skrócie, urząd regulacji energetyki to nic innego jak centralny urząd państwowy, którego zadaniem jest przede wszystkim regulacja polskiego rynku energii, wbrew pozorom nie tylko energii elektrycznej, choć tak głównie to rozumiemy, lecz również chociażby gazu. Istotną informacją w kwestii urzędu regulacji energetyki jest to, że jego prezes to człowiek Europejskiej Grupy Regulatorów Energii i Gazu. Instytucja jaka jest urząd regulacji energetyki istnieje od roku 1997, a dokładnie od dziesiątego kwietnia tego roku i została powołana przez ówczesnego wtedy prezydenta, a mianowicie Pana Aleksandra Kwaśniewskiego.

Podstawowe zadania urzędu regulacji energetyki dotyczą oczywiście dystrybucji energii, ale jakie są to konkretne zadania? Otóż pierwsze istotne i chyba najważniejsze zadanie jakie ma przed sobą urząd regulacji energetyki to oczywiście kontrola obowiązku zakupu energii, która wytwarzana jest w tak zwanych źródłach odnawialnych jak również to, aby uczestnicy w tym rynku brali udział w kosztach pozyskiwania tej energii.

prąd

Zadania urzędu regulacji energetyki są oczywiście jest inne, to dopiero początek. Urząd współdziała w propagowaniu korzystania z energii, która pochodzi z Kogeneracji. Zajmuje się również restrukturyzacją jak i oczywiście modernizacją przedsiębiorstw energetycznych, uwzględniając oczywiście dostosowywanie się do przepisów unii europejskiej, które są bardzo restrykcyjne. Do tego dochodzi również realizacja działań, które mają przyczynić się przede wszystkim do zmniejszenia strat energii, a w szczególności chodzi w tym wypadku energię cieplną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.