Trumny z drewna – informacje

przez | Kwiecień 6, 2018


Niegdyś pochówek zmarłych w drewnianej trumnie zarezerwowany był dla władców i bogatych ludzi,  pozostali zaś byli owijani w całun. Obecnie trumny drewniane są pewną normą.

Drewniane trumny

Według zwyczaju, najbliższa rodzina odpowiedzialna jest za wybranie odpowiedniej trumny dla zmarłego. Drewno na trumnę powinno dobrze wyglądać oraz być solidne i wytrzymałe. Z tego względu najlepsze jest drewno dębowe, ponieważ ma bardzo dobre właściwości. Na drugim miejscu znajduje się drewno sosnowe, które z kolei posiada bardzo ładny odcień. Do tego jest łatwiejsze w obróbce, dzięki czemu trumna może być zrobiona w różnych kształtach. Kolejne rodzaje drewna krajowego z którego wykonywane są trumny to orzech, buk, topola, świerk i brzoza. Wykorzystywane jest również drewno zagraniczne. Najbardziej popularne to palisander i heban, które ciekawie się prezentuje. Bardzo ładne trumny posiada dom pogrzebowy Lublin.

Ciekawostką jest fakt, że do XVII wieku bogate rodziny chowane były w metalowych trumnach o licznych zdobieniach. Jednak trend ten obecnie zdecydowanie minął. Bardzo rzadko ktoś decyduje się na tego typu trumnę. Natomiast przydatne są do transportu zwłok zza granicy.

Oczywiście istnieją także inne rodzaje trumien. Dokładnie chodzi o odpowiednio przygotowane skrzynie kremacyjne. Jest to specjalny rodzaj trumny, który pod wpływem płomieni i wysokiej temperatury ulega doszczętnemu spopieleniu. Materiał z jakiego wykonane są takie trumny to karton. Trumny kremacyjne są zrobione tak, aby jak najszybciej się spaliły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.