Sztuka decoupage

By | Sierpień 30, 2013

DECOUPAGESztuka to pewien sposób wyrażenia siebie, swoich emocji i myśli. Niestety w czasach współczesnych zdarza się zachwianie równowagi pomiędzy sztuką, a prawdziwym kiczem. Spory dotyczącego sztuki zdarzają się coraz częściej, a może równie często co kiedyś, tylko nie mówi się o tym? Czy współcześnie możemy kogoś nazwać artystą, czy jest nim ktoś kto ze starej rzeczy zrobi prawdziwe dzieło sztuki?

Rękodzieło, to coś, co zostało zrobione w sposób nieprzemysłowy i posiada prawdziwe walory artystyczne, tym samym do tej grupy można zaliczyć przedmioty wykonane w metodzie decoupage. Termin ten pochodzi z języka francuskiego, a dokładnie wywodzi się z czasownika „decuper” czyli „wycinać”. Jednak sama technika wywodzi się ze wschodniej Syberii i zanim przywędrowała do Europy zaczęto ją stosować na Dalekim Wschodzie czyli w Chinach. Lakierowane orientalne meble stały się jak na ówczesne czasy modne i każdy z wyższej sfery chciał je posiadać. W Europie kobiety z arystokratycznych domów z wielkim zamiłowaniem wycinały obrazki i przytwierdzały je do kolorowych pudeł na kapelusze, toaletek, luster – było to zajęcie na wiele godzin.

Natomiast w XIX wiecznej Anglii decoupage był bardziej sentymentalną formą, mianowicie ręczne kolorowanie oparte na wykonywaniu kolaży gdzie motywem były kwiaty.

Współcześnie technika zdobnicza decoupage jest rozchwytywana, a znana jest już od dawien dawna. Sposób ten umożliwia własnoręczne stworzenie czegoś pięknego, przedmiot zyskuje nową wartość, nowe zastosowanie, jednocześnie wyglądaj jakby było ręcznie malowane. Do zdobień wykorzystujemy papierowe wycinanki, serwetki, kleje, farbki akrylowe, pędzle i lakiery dostępne w przeznaczonym do tego sklepie. Decupage to nic innego jak wtopienie wybranego obrazka w zwykłą, nową czy też starą nieprzyozdobioną żadnym wzorem rzecz. Bogactwo historii, sposobu stosowania tej techniki pozawala do dziś cieszyć się decoupage jako prawdziwą sztuką, na wysokim poziomie. Tym samym nikt nie powinien zaprzeczyć, że nie jest to sztuka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.