Stuły jako element stroju kapłana

By | Wrzesień 10, 2014

stulaStuły liturgiczne zalicza się do jednych z najważniejszych elementów, które używane są podczas liturgii w wielu Kościołach chrześcijańskich. Stuła noszona jest przez kapłana oraz diakona. Kapłan zakłada ją zazwyczaj na szyję i wtedy końce swobodnie zwisają na piersiach, natomiast diakon zakłada ja ukośnie.

W czasie sprawowania Mszy Świętej przez kapłana stuła zakładana jest pod ornat i może być wówczas skrzyżowana na piersiach i przewiązana cingulum. Diakoni oraz księża powinni zakładać stułę w czasie sprawowania liturgii lub udzielania sakramentów, natomiast papież, jako jedyny duchowy może również używać stuły poza liturgią.

Obecnie dostępnych jest wiele różnego rodzaju stół liturgicznych, dlatego można ją sobie dopasować do danej uroczystości. Kapłani korzystają ze stuł Maryjnych, stuł do kazań, do konfesjonału, do Sakramentu Małżeństwa, do koncelebraty, stuł diakońskich, dwustronnych, a także ogólnie mówiąc stuł w kolorze zielonym, białym, kremowym, fioletowym lub czerwonym. Dostępne są też stuły, które stanowią połączenie dwóch kolorów, na przykład czerwonego i fioletowego.

Stuły kapłańskie wykonywane są z najwyższej jakości materiałów, aby doskonale się prezentowały i można je było nosić przez długi czas. Dostępne są tradycyjne stuły, a także haftowane, które służą do koncelebraty. Podczas szycia kapłańskich stuł wykorzystywana jest często satyna, aksamit oraz wełna. Producenci zajmujący się szyciem tego typu szat mają bardzo duże doświadczenie, a do tego wykorzystują nowoczesna technologię, dzięki czemu te stuły są bardzo ładne i dobre jakościowo. Kolor stuły zależy przede wszystkim od obchodu liturgicznego, jaki dokonuje się w danym dniu albo od spełnianego obrzędu, podobnie jest też w przypadku kapy bądź ornatu. Do spowiedzi na przykład wykorzystuje się stułę fioletową, natomiast do udzielania Komunii Świętej zakłada się stułę zieloną. Niezwykle istotne jest tez to, że stułę zakłada się na albę lub na zastępująca ja komże. Nie można zmieniać tej zasady, ponieważ byłoby to niezgodne ze świętymi obrzędami.

Bardzo ważny jest tez sposób wkładania stuły, bowiem inaczej noszą ja kapłani, inaczej diakoni, a jeszcze inaczej biskupi. Diakoni noszą stułę z lewego ramienia i mają ją przewieszoną i złączoną lub związaną pod prawą ręką. Kapłani noszą ją na szyi oraz krzyżują na piersiach, natomiast stuła zakładana przez biskupów noszona jest w prosty sposób na szyi i zwisa ona z ramion na piersi. Kapłan nie musi zakładać stuły, kiedy wykonuje funkcję właściwą posłującym, bowiem wtedy może on być ubrany jedynie w sutannę oraz komżę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.