Six Sigma – VIP w biznesie

przez | Kwiecień 25, 2014

wieżowiecWalka o wysoką pozycję na rynku trwałą od zawsze, jednak jej siła intensywnie wzrosła wraz z końcem lat siedemdziesiątych, kiedy to rynek zalała wręcz fala produktów japońskich. Tanich – choć o wątpliwej jakości. Poszczególne firmy postanowiły walczyć o klienta i stworzyć metodę, która umożliwi im zadbać jednocześnie o jakość oferowanej usługi czy produktu i o obniżenie jego ceny.

Six sigma Intitiative był samodzielną metodologią, która zaistniała na rynku w roku 1987. Dzięki niej, koszty własne zostały obniżone, redukując jednocześnie wszelkie koszta złej jakości. Ponieważ efektywność procesów wzrosła, podniosła się również produktywność. Dodatkowo mniejsze były również koszta usuwania wszelkich błędów i nie trzeba było już tak często zapobiegać w szczególny sposób awariom.

Całą tą filozofię, wypracowaną przez six sigma bardzo szybko zaczęły wprowadzać również międzynarodowe marki, które także chciały się maksymalnie rozwijać. Jej założenia wprowadziło wówczas podczas 500 największych firm z popularnych rankingów.
Six sigma to metoda na tyle uniwersalna, że mogą ją stosować w swoich działaniach przedstawiciele różnych branż. Dzięki niej może się poprawić sytuacja finansowa firm zajmujących się produkcją, oferujących jakieś usługi – na przykład finansowe , ale poprawić może się również sytuacja na rynku wszelkich jednostek zdrowotnej opieki.

Co to właściwie jest six sigma?

W dokładnym tłumaczeniu sigma, to po prostu odchylenie. Słowo to idealnie opisuje założenia tego procesu. Aby wprowadzić wszystkie zasady six sigma, trzeba zastosować się do kilku przepisów.

Przede wszystkim istotne jest to, by skoncentrować się na kliencie. To podstawa, by móc odnieść sukces. Trzeba zapoznać się z jego potrzebami i oczekiwaniami a następnie wziąć pod uwagę wszelkie dane i fakty. Zarządzanie i wszelkie usprawnienia działań muszą mieć charakter procesowy. A kadra pracownicza musi zawsze stawiać sobie jak najbardziej ambitne cele. Tutaj liczy się kreatywność. Trzeba jednak przyjąć pewną tolerancję błędu mimo tego, iż należy dążyć do perfekcyjności.

2 myśli nt. „Six Sigma – VIP w biznesie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.