Rola światła w aranżacji wnętrz

przez | Listopad 30, 2012

lampionUdana aranżacja wnętrza zależy od wielu czynników. Dobrze dobrane meble i ich rozstawienie, odpowiednia kolorystyka ścian oraz takie dodatki, jak dywany i dekoracje ścienne mogą sprawić, że wystrój wnętrza będzie się prezentował naprawdę wspaniale.

Nie można jednak zapominać o tym, jak ważną w aranżacji wnętrz odgrywa odpowiednie oświetlenie.

Światło może zdziałać cuda. Nie tylko wpływa na to, jak prezentuje się wnętrze, ale i na samopoczucie znajdujących się w nim osób. Brak dostępu do naturalnego źródła światła dziennego sprawia, że człowiek szybciej się męczy, towarzyszyć może mu również uczucie przygnębienia. Aby zapobiec takim sytuacjom projektanci wnętrz starają się maksymalnie wykorzystywać okna. Tam, gdzie światła dziennego jest najwięcej, urządzają salony, jadalnie oraz pokoje wypoczynkowe.

Nie wszędzie jednak można korzystać ze światła dziennego. Małe kuchnie czy łazienki to miejsca, w których dostęp do niego jest znacznie utrudniony. Długie, zimowe wieczory to kolejny problem związany z oświetleniem w domu. Tu nie można już liczyć na światło
dzienne, na szczęście z pomocą przychodzą tu wszelkiego rodzaju źródła światła sztucznego. Dobrze rozstawione lampy są w stanie zapewnić użytkownikom danego wnętrza komfort i wygodę. Aby tak się stało należy zadbać o to, by punkty światła zostały prawidłowo rozmieszczone.

Najważniejsze jest oświetlenie główne. Taką rolę może spełniać lampa zawieszona w centralnej części pomieszczenia. Prosta lampa w kuchni, ozdobny żyrandol w salonie – oto najczęściej stosowane rozwiązania. W wielu pomieszczeniach równie ważną rolę odgrywa oświetlenie punktowe, jak kinkiety na ścianach. Można z nich skorzystać w tych miejscach, które wymagają dodatkowego oświetlenia, lub które za pomocą światła chce się odpowiednio wyeksponować (np. obrazy zawieszone na ścianie w salonie).

Oświetlenie takie może również pomóc w aranżacji wnętrza. Dzięki niemu można stworzyć odpowiedni klimat w każdym pomieszczeniu. Romantyczny nastrój czy dobre warunki do pracy – dobrze rozmieszone lamy są w stanie sprostać wszystkim wymaganiom, jakie stawiają przed nimi użytkownicy.

4 myśli nt. „Rola światła w aranżacji wnętrz

 1. Patrycja

  Bez lamp we wnętrzach nie ma życia:)
  I to bez względu na to czy są to lampy do łazienki, biura, czy punktówka kuchenna:)
  Oświetlenie to podstawa w każdym domu i firmie – bez tego, nie wyobrażam sobie ani pracy ani normalnego funkcjonowania.

 2. AnnaSzi

  Pomyśleć, że kiedyś jaskiniowcy bez prądu żyli:)
  p.s Patrycja ja też mam na chacie jakieś lampy ze http://swiatswiatla.pl/, ale juz jak babcię kocham nie pamiętam które, bo jednak w sieci się dość sporo u nas kupuje.

 3. Ankara

  to już nie to,co kiedyś,dzisiaj oświetlenie jest czymś równie ważnym jak wybór kafelków,czy mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.