Przerwa na… herbatę

przez | Październik 15, 2013

herbataPicie herbaty to nie tylko sposób na nawodnienie organizmu, najważniejszy jest chyba sam rytuał jej picia. Wspólne picie herbaty to doskonała okazja, by usiąść razem i porozmawiać.

Szczególnie jesienną i zimową porą miło jest zaparzyć herbatę i usiąść w bujanym fotelu pod ciepłym kocem z dobrą książką w ręku. Idealny sposób na spędzenie popołudnia dla domatorów, którzy uwielbiają ciepło domowego ogniska.

Historia herbaty sięga 2737 roku p.n.e., a wynaleziona została przez chińskiego cesarza Shen Hung.

W Europie pojawiła się jednak dopiero w XVII wieku. Szybko zyskała na popularności i dzisiaj chyba nikt z nas nie wyobraża sobie bez niej życia. Dostępnych jest tak wiele różnych rodzajów herbat, że nie sposób byłoby w ciągu całego życia spróbować wszystkich.

W Polsce najpopularniejsza wciąż jest herbata czarna. Co ciekawe, powstaje ona z tych samych liści co herbata zielona. Różnica polega w przetwarzaniu liści – herbata czarna zostaje poddana procesowi pełnej fermentacji i to właśnie dlatego, w odróżnieniu od herbaty zielonej, pozbawiona jest prawie witaminy C i związków mineralnych.

Cenimy ją przede wszystkim dlatego, że dzięki sporej zawartości garbników – teiny i taniny, pobudza i zwiększa zdolność koncentracji. Mimo, że powszechnie panuje pogląd, że nie jest zbyt zdrowa, to jednak posiada cenne właściwości: działa bakteriobójczo, chroniąc przed próchnicą, wspomaga procesy trawienne.

Zawiera skąpe ilości witamin C, K, wit. z grupy B. By wzbogacić jej smak i wartości odżywcze można dodać sok owocowy – idealnie nadają się do tego celu własne soki jabłkowe z sokowirówki. Na przeziębienie natomiast doskonała będzie z dodatkiem cytryny i miodu. Należy jednak uważać, by nie nadużywać tej herbaty – spożywana w dużych ilościach może wypłukiwać żelazo z organizmu i narazić nas na anemię.

Herbata zielona słynie ze swych zdrowotnych właściwości, które zawdzięcza obecności polifenoli. Przede wszystkim ma właściwości detoksykacyjne – odtruwa organizm i zmiata wolne rodniki, które odpowiadają m.in. za starzenie, procesy neurodegeneracyjne w mózgu. Naukowcy udowodnili także, że zielona herbata hamuje powstawanie miażdżycy, przez co zapobiega zawałom i udarom.

Czerwona herbata z kolei ceniona jest szczególnie przez kobiety dbające o sylwetkę – ze względu na jej odchudzające właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.