Przedstawienia we współczesnym malarstwie

By | Listopad 21, 2017

We współczesnym świecie zdominowanym przez technologię nie brakuje osób, które chcą zgłębiać tajniki sztuki i malarstwa. Obrazy malowane nie zostały wyparte przez plakaty, czy fotografię, a nadal są ważną częścią aranżacji wnętrz. Młodzi artyści tworzą inaczej niż sto, czy dwieście lat temu, ale nadal wielu z nich czerpie z technik wielkich mistrzów pędzla. Jednak sztuka współczesna rządzi się własnymi prawami, nie zamyka się o określonych tematach i przedstawieniach. Wręcz wskazane jest eksperymentowanie i szukanie swojego indywidualnego środka wyrazu.

Sztuka współczesna aktualnym kierunkiem

Sztuka współczesna inaczej niż malarstwo historyczne, czy figuratywne, nie ma się opierać tylko na zagadnieniach estetycznych, które dotykają formy, proporcji, ustalonych schematów, które określają, czy obraz jest dobry, czy też zły. Młodzi artyści mogą tworzyć w sposób dowolny, a ich obrazy malowane na płótnie, desce, czy innym materiale, nie muszą trzymać się konkretnie ustalonego tematu. Sztuka współczesna jest swobodniejsza i niejednokrotnie przyjmuje dyskursywny charakter.

Współczesne działania artystyczne, czyli kierunek zwany contemporary art., to okres w dziejach malarstwa, który trwa od drugiej połowy XX wieku po dziś dzień. Sztuka w tym znaczeniu stała się swoistym manifestem, przedmiotem toczących się dyskusji i sprzeciwów wobec ustroju politycznego i panujących schematów oraz braku równouprawnienia. Artyści za pomocą sztuki wyrażali sprzeciw wobec panującym normą. Sztuka współczesna zrodziła się z kontrowersyjnej sztuki nowoczesnej, która już pod koniec XIX wieku wychodziła ponad utarte normy, a z tego powodu była krytykowana i nierozumiana. Dziś to jeden z najważniejszych gatunków sztuki, który ukształtował współczesne myślenie o sztuce – nie tylko jako o obrazie malowanym, ale wyrażającym treść, filozofię i psychologiczne podejście.

Dzisiejsza przedstawienia

„Sztuka dla sztuki” – to główne hasło jakie przyświeca współczesnym artystom, także tym tworzącym po roku 2000. Artyści nie chcą tkwić w jednej formie, mieszają za to style, bawią się formą i konwencją. Tworzą obrazy malowane na płótnie, deskach, czy nawet murach budynków. Ekspresja współczesnych twórców nie ma ram i określonych schematów. Artyści tworzą dla siebie i dla ludzi, którzy chcą oglądać ich dzieła. Obrazy malowane w różnych technikach można znaleźć tutaj: https://www.gallerystore.pl/obrazy-malowane-na-plotnie Twórcy prac nie zamykają się w jednym kanonie, przedstawieniu i charakterystyce. W obrazach tych dominują przedstawienia figuratywne jak i te abstrakcyjne, bezprzedmiotowe. Można w nich zobaczyć inspirację poszczególnymi kierunkami w sztuce nowoczesnej, a także odkryć te zupełnie nowe. Młodzi twórcy pokazują, że nie boją się tematów trudnych, niekonwencjonalnego sposobu malowania, czy mieszania barw. W sztuce współczesnej jest dużo emocji, indywidualnych przeżyć i odczuć, które malarze za pośrednictwem obrazów malowanych przelewają na podobrazie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.