Projekty domów energooszczędnych

By | Grudzień 10, 2011

Projekt domu – w niego inwestycja, jest decyzją na całe życie. Należałoby w związku z czym dobrze ją rozważyć i zaprojektować dom na miarę swoich potrzeb, który będzie nam służyć na długo. Jakiekolwiek decyzje podjęte w okresie budowy później mają efekty doznawane przez bardzo długi okres. Każdy z nas musi zwrócić uwagę na wyszukanie właściwego projektu.

Przy ciągłym przyrostów taksy za elektryczność niezbicie energooszczędne projekty domów jednorodzinnych są racjonalnym wyborem. Realizacja wspomnianego domu niewątpliwie będzie bardziej kosztowna aniżeli podobnego budynku zaprojektowanego zbieżnie z z najnowszymi normami. Ważnym jest więc to, po jakim czasie dodatkowe koszta powrócą do portfela inwestora. W niemałej mierze to zależy od bieżących i przewidywanych stawek za prąd elektryczny oraz od skali uzyskanej energooszczędności.

Ewidentnie warto budować projekty domów wraz z podniesioną temperaturową izolacyjnością przegród zewnętrznych jak i wyposażonych w wentylację z rekuperatorem (więcej na stronie http://www.projektygotowe.com ). Dodanie paru centymetrów wełny mineralnej bądź styropianu jest to stosunkowo niewielki nakład, a wtedy zyski w kosztach ocieplenia mogą osiągnąć nawet wysokie 30%. Tak samo przedstawia się sytuacja z wentylacją. Dodatkowe wniesione nakład pieniężny są w stanie się szybko zwrócić już po 3-5 latach.

Z drugiej strony kupno słonecznych kolektorów, pomp ciepła lub zimowych ogrodów powinno się rozważać indywidualnie. Ich amortyzacja następuje bowiem zwykle po kilkunastu latach.