Pokój dla ucznia

By | Czerwiec 30, 2017

Pierwsze chwile w szkole to duże przeżycie dla każdego dziecka. Wkracza w nowy etap życia, który jest niezwykle ważny dla dalszego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Również w jego otoczeniu muszą zajść zmiany – koniecznie należy zmodyfikować jego pokój pod kątem nowych wyzwań.

Pokój maluszka jest pełen zabawek, maskotek i innych drobiazgów, które kojarzą się przede wszystkim z zabawą. Przestrzeń dla ucznia wymaga więcej usystematyzowania, a do tego muszą znaleźć się w nim inne elementy, które umożliwią codzienne funkcjonowanie. Jak urządzić pokój pierwszoklasisty?

Przestrzeń wypoczynku i pracy

W pomieszczeniu niezbędna jest jedna przestrzeń przeznaczona do nauki oraz druga  do zabawy i wypoczynku. Muszą być wyraźnie zaakcentowane, np. za pomocą kolorów lub światła. Można wykorzystać w tym celu jakiś mebel, np. regał bez tylnej ściany, parawan lub tkaninę. Ważne jest, aby dziecko mogło się skupić i odciąć od bodźców w trakcie nauki.

Kolor ścian

Kolorystka pokoju powinna być spokojna i stonowana. Stosujmy raczej wyciszone, pastelowe kolory i jasne odcienie. Jaskrawe czy intensywne kolory niepotrzebnie pobudzają, przez co dziecko może mieć kłopoty z koncentracją. Najlepsze kolory, które sprzyjają nauce to błękit, pistacja, jasna mięta, biel, piaskowy żółty. Kolory można śmiało łączyć, np. malując jedną ścianę na inną barwę. Spokojne ściany wcale nie ujmują charakteru – wystarczy dobrać odpowiednie dodatki, np. zdjęcia, plakaty i inne elementy, które będą oddawały zainteresowania dziecka. Na ścianie przyda się mapa geograficzna i tablice ortograficzne, które pomogą dziecku w nauce.

Wygodne biurko

W pokoju pierwszoklasisty nie może absolutnie zabraknąć biurka. Powinno mieć duży, wygodny blat, na którym dziecko rozłoży wszystkie potrzebne książki i zeszyty. Najlepsze są meble drewniane o naturalnej barwie lub malowane na jasne kolory, najlepiej biały lub w odcieniu przełamanej bieli. Przyjmuje się, że najwygodniejsze są biurka o szerokości ok. 90 centymetrów i długości 120 do 160 centymetrów. Standardowa wysokość to ok. 70 centymetrów, która pozwoli swobodnie korzystać z blatu. Mebel powinien stać w dobrze oświetlonym miejscu jak najbliżej okna. Jeżeli dziecko jest praworęczne, światło powinno padać z lewej strony. Jeżeli jest leworęczne – z prawej. Możemy również ustawić je przodem do okna, o ile słońce nie świeci bezpośrednio w okno.

Krzesło

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest odpowiednie krzesło. Koniecznie wybierzmy model z regulacją wysokości siedziska. Dzięki temu dziecko będzie mogło dopasować wysokość siedziska do blatu roboczego. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.