Oryginalna biżuteria z tytanu to rzadkość.

By | Lipiec 29, 2011

W poszukiwaniu biżuterii tytanowej, można odszukać sporo stron internetowych ją proponujących (np. http://www.jubiko.eu ) .
Co widzisz? Większość biżuterii tytanowej jest bardzo pokrewnym w stylu – podstawowy kształt pierścienia, najczęściej obrabiany na tokarni, w kilku wariacjach – to wszystko.
tytanowy pierścionekTrudność i złożoność wytwórczości w tytanie nie pozwala na twórczość artystyczną z jego wykorzystaniem. Do jego obróbki pożądane jest drogie wyposażenie warsztatu w specjalistyczne narzędzia.

Dla większości artystów komponujących biżuterię jest to problem.
Na świecie jest tylko garstka artystów przygotowujących w tytanie a w Polsce można ich policzyć na palcach jednej ręki. Polscy artyści mimo, że jet ich tak mało, stanowią światową czołówkę w przygotowywaniu wyszukanej biżuterii artystycznej z tytanu.
Do wytwarzania artystycznej biżuterii z tytanu obrączek, pierścioknów i kolczyków używa się wiele technik inkrustowania, skrawania czy też jednej z najpopularniejszych a jednocześnie w największym stopniu tajemniczych czyli barwienia, przez osadzanie się tlenków na powierzchni – anodowania. Nierzadko też łączy się go ze szlachetnymi metalami złotem, srebrem czy platyną produkując niesamowite oryginalne formy.
Ręczne robienie ozdób ze stopów tytanu jest pracochłonne dlatego ich ceny mogą być porównywalne z cenami przedmiotów z metali szlachetnych. Mimo iż tytan nie jest właśnie takim metalem, często jest za taki uważany.
Tytan staje się bardzo uznany w jubilerstwie ze względu swoją odporność. Jest on również antyalergiczny, więc nie drażni skóry. Stopy tytanu są obojętne i nie zawierają niklu i kobaltu, na które mnogość osób z wrażliwą skórą są uczulone. Tytan nie wymaga także szczególnej konserwacji i można czyścić go delikatną wilgotną szczoteczką do zębów i mydłem.

Tytan jest wspaniałym materiałem, a jego zastosowanie przy produkcji biżuterii jest przyszłością tej branży.