Od muszelek po kamienie szlachetne.

By | Lipiec 29, 2011

Już człowiek paleolitu wykorzystywał obiekty naturalne takie jak minerały w celu wzmocnienia wyobrażenia lub jego osobowości. Minerały, stosowane jako talizmany lub po prostu jako dekoracje rozróżniają się od swoich odpowiedników wykorzystywanych jako broń lub narzędzia.

naszyjnikKości, muszle, ślimaki i zęby były początkową biżuterią były to cele bardzo bezproblemowe do odnalezienia, ale wkrótce poczęto wyszukiwać rzadszych kamieni pod powierzchnią ziemi lub w korytach rzek. Kopalnie są znane z wydobycia klejnotów już ponad 6000 lat temu, jak górniczy kompleks prehistorycznych Gava (Katalonia).

Od epoki brązu i znalezienia metalu, technologia przeobraziła się niesamowicie a wraz z nią technika wydobywania kamieni szlachetnych i produkcji biżuterii. Metale szlachetne i klejnoty zostały jednym z w największym stopniu docenianych towarów. Posiadanie ich dawało symboliczną wartości statusu społecznego, szlachty i bogactwo jego właścicielowi. Jednymi z prawdziwych entuzjastów zdobień i ich produkowania byli Starożytni Egipcjanie. Biżuteria była bardzo ważna w egipskiej kulturze, piastowała dwie funkcje była doceniana zarówno z powodu jej urody jak i ochrony jako amulety.

 

Amulety wykorzystywane były, aby ustrzec się niebezpieczeństwa i odpędzić złe duchy. Były źródłem czarodziejskich mocy. Egipscy złotnicy produkowali biżuterię ręcznie i wykorzystywali różne kamienie półszlachetne takie jak ametyst, karneol, jaspis, onyks, lapis lazuli, turkus oraz kwarc. Biżuteria ma ogromne znaczenie także w świecie rzymskim. Produkty do przystrajania, grzebienie, spinki do włosów, kolczyki, pierścionki, naszyjniki, pojemniki do perfum z kości i kości słoniowej, brązu, ceramiki itp. stosowane były przez wszystkie klasy społeczne w Rzymie.

Fryzury i używanie biżuterii do włosów, było wykładnikiem pozycji społecznej, w wyższym stopniu wymyślne lub krzykliwe, wskazywały na wyższy poziom społeczny. W starożytnym Rzymie odszukamy pierścień który był poprzednikiem dzisiejszego pierścionka zaręczynowego. Pierścień był skromny z żelaza, który w starożytnej tradycji rzymskiej, został uznany jako symbol cyklu życia i wieczności. Był społeczną obietnicą, umowy małżeńskiej mężczyzny i kobiety. W wiekach europejskiego średniowiecza, klejnoty używane były wyłącznie przez bogatych kupców, szlachtę, zakonników, członków rodziny królewskiej i dostojników. Tak więc klejnot był przede wszystkim przywilejem arystokracji. W tych czasach klejnot wyrażał władzę i autorytet Renesans był silną rewolucją kulturalną, która dotarła do każdych sztuk, a także biżuterii i technologii jej wytwarzania. W XV wieku kamienie mają olbrzymie znaczenie w świecie stylów, odzieże z aksamitu i jedwabiu (obu płci), są szyte z pereł i kamieni szlachetnych.

Na początku XVII w. pojawiają się nowe techniki obróbki kamieni twardych, diament był w najwyższym stopniu pożądanym z kamieni. Postęp technologiczny w dziedzinie biżuterii, nowe metody cięcia kamieni i nowe metody wydobycia wywołały, że sprzedaż klejnotów i biżuterii drastycznie wzrosła, tak że ludzie w wszelkim statusie społecznym moją do nich dojście. Z drugiej strony ranga kamieni i wiara w ich działanie na losy i zdrowie nadal istnieje. Biżuteria: pierścionki, naszyjniki, wisiorki, bransoletki, bransolety, kolczyki, z wszelkiego rodzaju kamieniami szlachetnym, diamentami, rubinami, szafirami, szmaragdami, granatami, ametystami, akwamarynami.. osadzonymi w najważniejsze metale szlachetne: złoto, srebro, platynę… i w największym stopniu różnorodne i prześliczne wzory z perełek, są w tej chwili w zasięgu przeciętnego konsumenta.

Ostatecznie dzisiaj biżuteria jest społecznie z większym natężeniem powszechna niż kiedykolwiek, klejnoty i kamienie szlachetne są stosowane przez więcej osób niż kiedykolwiek.

Więcej na http://www.jubiko.eu