Nuty na akordeon – poradnik

By | Kwiecień 22, 2014

nuty akordeonNuty na akordeon i sprawna umiejętność ich właściwego odczytywania jest niezwykle pomocna użytkownikowi takiego instrumentu. Wielu z nas, często pochłoniętych pasją o posiadaniu własnego akordeonu zapomina, jak trudną sztuką jest pojęcie wszystkich „znaczków” umieszczonych na pięcioliniach. A wiadomo, że kto płynnie potrafi czytać nuty na akordeon, szybciej będzie w stanie przyswoić naukę danego utworu i tym samym prędzej posiądzie umiejętność zagrania a vista – czyli bez wcześniejszego przygotowania.

Na przestrzeni lat utarł się mit, że sprawa prawidłowego odczytywania nut na akordeon jest wyłącznie sprawą genetycznych predyspozycji, czyli jednym słowem albo je się posiada albo nie.

I rzeczywiście, coś w tym jest, czego dowodem są wyniki badań psychologów badających to zjawisko, ale nie można jednoznacznie stwierdzić, że tylko wrodzone umiejętności warunkują piękne odczytywanie nut i zdolność do odegrania każdego utworu. Równie ważną kwestią jest systematyczny, rzetelny trening, a także odpowiednie nawyki kształtowane od pierwszej chwili zetknięcia się z akordeonem. Zresztą, podobna zasada dotyczy nauki czytania i pisania. To, w jaki sposób posiądziemy wiedzę na temat pisma muzycznego określi w przyszłości stopień jego posługiwania się.

Często mając przed oczami nuty na akordeon wpadamy w panikę na widok gęstego, czarnego zapisu, który objętością pokrywa całą pięciolinię. Wtedy pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to fakt, że absolutnie nigdy nie będziemy w stanie nauczyć się odczytywania tych wszystkich znaków. Jak mówi stare porzekadło „nie taki diabeł straszny, jak go malują”, dlatego trzeba wziąć się w garść i na początku przeczytać kilka poradników ułatwiających zapoznanie się z techniką gry na akordeonie.

Przede wszystkim należy na spokojnie zapoznać się z zapisem dźwiękowym danego utworu.

Nie zawsze gęsto utkane znaki na pięcioliniach muszą od razu oznaczać trudny i skomplikowany do odtworzenia utwór. Czasami przejrzyste zapisy nutowe sprawiają muzykom więcej trudności. Zanim zwrócimy się o pomoc do nauczyciela, warto najpierw samodzielnie przestudiować zapis muzyczny danego utworu i poprosić o wyjaśnienie jedynie tych kwestii, które pozostają niezrozumiałe. Zwykle w nowych kawałkach z nutami na akordeon jest niewielka ilość nowych rzeczy, a zwykle to, co jest znane, może być zapisane w nieco odwrotny sposób. Można zaznaczyć w nutach zrozumiałe części utworu, np. poprzez ponumerowanie ich.

Wówczas z pewnością grającemu będzie łatwiej ćwiczyć poszczególne partie muzyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.