Mała czarna jako sukienka nieśmiertelna!

By | Październik 31, 2017

Żadna kobieta nie wyobraża sobie wyposażenia własnej garderoby bez najpopularniejszej na świecie sukienki, tak zwanej małej czarnej. Kobiety ją uwielbiają, jest najpopularniejszym z damskich elementów garderoby. W czym tkwi fenomen małej czarnej? Aby, odkryć dlaczego właśnie ta sukienka stała się tak popularna należy wgłębić się w jej historię, którą przedstawimy Wam w tym artykule.

Historia małej czarnej

Mała czarna powstała w 1915 roku, będąc odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. W tym okresie panowała głównie w Europie śmiercionośna choroba – tak zwana hiszpanka, która swoje żniwo zbierała głównie w drugiej dekadzie XX wieku. Początkowo była symbolem wdów, które nosząc żałobę po zmarłych mężach, decydowały się na noszenie czarnej sukienki.

Bezpośrednio powiązana z rozwojem małej czarnej jest znana na całym świecie francuska projektantka mody – Coco Chanel, która przedstawiła światu swoje dzieło w 1926 roku, prawdopodobnie nie spodziewając się że mała czarna będzie zawsze na topie! Miała ona symbolizować narodziny nowej kobiety, która po latach noszenia żałoby miała wyzwolić się i poczuć się swobodnie. I tak też się stało. Mała czarna stała się symbolem wyzwolenia kobiet.

Mała czarna zyskała ogromną popularność głównie dzięki temu, że była tworzona z różnych materiałów i była dostępna dla każdej klasy społecznej. Zarówno dla najbogatszych jak i biedniejszych klas społecznych. Właśnie z tych powodów słynny magazyn „Vogue” porównał ją do marki samochodów „Ford”.

Późniejsze lata i rozkwit popularności

W połowie ubiegłego wieku w kinie królował kolor czarny, nietrudno więc się domyślić w jakich kreacjach występowało wiele gwiazd ze znanych hollywoodzkich produkcji – była to właśnie mała czarna, a jej najpopularniejszą fanką był nie kto inny jak sama Marlyn Monroe.

W późniejszych latach rozkwitła moda na noszenie małej czarnej nie ze szpilkami, jak było to w latach pięćdziesiątych ale z sandałami oraz glanami, przez co mała czarna zaskarbiła sobie serca również różnych subkultur jak choćby Punkowcy czy Rockmeni.

W ostatnich latach moda związana z małą czarną powróciła do klasyki z lat 50 i 60 ubiegłego stulecia. Postawienie na klasyczną wersję małej czarnej nie spowodowało, że na ulicach nie możemy spotkać innych wersji sukienki. Mała czarna sukienka chwyta za serce każdą kobietę, w związku z czym na ulicach spotykamy najróżniejsze wersje tych sukienek, a za pomocą odpowiednich dodatków możemy stworzyć setki kombinacji naszej kreacji. Jedno jest pewne – mała czarna zawsze na topie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.