Konopie wracają z dalekiej podróży…

By | Sierpień 13, 2011

Alternatywa dla bawełny. Wybierając ubrania dla siebie i dla naszych bliskich zazwyczaj nie zastanawiamy się, czy jest to zdrowy i etyczny wybór. Bawełna wydaje się nam być najbardziej naturalną i najlepszą dostępną tkaniną, ale po dokładniejszym zapoznaniu się z faktami okazuje się w jak ogromnym jesteśmy błędzie. Liczne badania naukowe potwierdzają, że większość obecnie produkowanych ubrań z bawełny jest szkodliwa nie tylko dla zdrowia naszego i naszych dzieci, lecz także dla środowiska. Począwszy od upraw bawełny, do których zużywa się ogromne ilości herbicydów, pestycydów i wody (nawet w regionach, gdzie czysta woda jest dostępna w ograniczonej ilości) poprzez proces jej przetwarzania na tkaninę, gdzie stosuje się mocne środki chemiczne, aby zmiękczyć włókno, a kończąc na farbowaniu, w którym to używane są toksyczne, chemiczne barwniki szkodliwe dla życia człowieka, zwierząt i roślin. Dodatkowo na samo farbowanie zużywa się dodatkowe ilości wody, aby wypłukiwać z tkanin nadmiar chemicznych barwników. Często też nie zdajemy sobie sprawy z tego, że proces produkcji odbywa się w warunkach łamiących prawa człowieka, a co gorsze, przy wykorzystaniu do pracy dzieci.

Jak można rozwiązać te problemy?
Czy istnieje jakaś alternatywa dla ubrań z bawełny? Czy jest roślina, która mogłaby zapewnić nam ubiór na taką skalę, jak bawełna a jednocześnie nie szkodzić zdrowiu ani planecie? Okazuje się, że jest!

Bawełna stała się tak pospolita, że zapomnieliśmy przez to o innej roślinie, która z powodzeniem może ja zastąpić. Tymi zapomnianymi i zniesławionymi, ale jakże użytecznymi roślinami są  konopie.

Więcej na temat konopi dowiecie się na www.ekokonopie.pl