Komputery piątej generacji

By | Kwiecień 15, 2017

Zminiaturyzowana elektronika zmieniła oblicze współczesnego świata. Dziś bez komputerów trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie większości gospodarek w państwa wysokorozwiniętych, a nawet tych stojących na nieco niższym poziomie rozwoju gospodarczego. Trudno również wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie społeczeństw, dla których wirtualna rzeczywistość Internetu stała się równorzędna ze światem fizycznym.

Za cyfrową rewolucję, która wciąż dokonuje się na naszych oczach, odpowiadają przede wszystkim układy scalone, czyli elementy będące bazą do powstania komputerów czwartej generacji. Komputery czwartej generacji to m.in. znane powszechnie komputery osobiste typu PC, a także laptopy, notebooki, a nawet tablety czy smartfony. Cały ten sprzęt bazuje na układach scalonych zaprojektowanych w latach 50-tych minionego wieku, oczywiście z czasem podlegających coraz większej miniaturyzacji. Niestety technologia układów scalonych powoli dochodzi do granic swoich możliwości. Dalsza miniaturyzacja staje się coraz trudniejsza i coraz bardziej kosztowna. W związku z tym pojawiają się nowe pomysły na komputery bazujące na innych rozwiązaniach technologicznych. Mają to być komputery tzw. piątej generacji. Doskonałym przykładem takich komputerów mogą być komputery optyczne i kwantowe, a także urządzenia biologiczne i chemiczne tj. komputery zbudowane z kropel, nad którymi od kilku lat intensywne badania prowadzi wielu naukowców, w tym badacze z Polski.

Komputery chemiczne i biologiczne

Prototypowe komputery zbudowane z kropel wody lub innych związków chemicznych mają pomóc w tworzeniu inteligentnych leków nowej generacji. Jeśli uda się zaprogramować układ składający się z tysięcy kropel do wykonywania określonych obliczeń, powstanie nowa jednostka obliczeniowa o zupełnie innej niż dotychczas nam znane strukturze.

Komputery kwantowe

Z tą technologią wiązane są największe nadzieje, ponieważ teoretyczne możliwości obliczeniowe takich maszyn wydają się wręcz nieograniczone. Poza tym rozwiązania opierające się na fizyce kwantowej, najczęściej niezrozumiałej dla przeciętego użytkownika komputerów, pozwalają zaoszczędzić mnóstwo energii, co we współczesnych, zaawansowanych komputerach czwartej generacji, staje się poważnym problemem technologicznym. Superkomputery oparte na tradycyjnych układach scalonych i klasycznym systemie obliczeń, gdzie bit może mieć wartość 1 lub 0, mają być zastąpione przez komputery kwantowe, które obliczenia prowadzą w zupełnie inny sposób. Tutaj jeden bit może być w jednym czasie zarówno 1 jak i 0 oraz dowolną liczbą pomiędzy nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.