Kolekcje monet – ciekawy pomysł na prezent

By | Listopad 30, 2013

monetyChociaż wiele młodych osób sądzi, że kolekcjonowanie monet nie jest już modne, to jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że numizmatyka nie tylko wciąż ma swoich pasjonatów, ale także może być wyjątkowo intratnym zainteresowaniem. Najdroższe monety na świecie – mimo swoich niewielkich nominałów – są niebagatelnie drogie. Na aukcji zorganizowanej na początku tego roku sprzedano monetę o nominale zaledwie 1 dolara, która kosztowała ponad 10 milionów dolarów! Jej niezwykła cena związana jest z faktem, że numizmat pochodzi z 1794r. i była pierwszą moneta, jaka została w ogóle wybita na terenie Stanów Zjednoczonych.

To jednak nie jedyny numizmat, którego wartość sięgnęła milionów dolarów. To natomiast sprawia, że niektórzy zaczynają coraz bardziej interesować się monetami. Szczególnie cenne mogą w przyszłości okazać się te, które wypuszczane są w limitowanych seriach. Monety okolicznościowe pojawiają się, co jakiś czas także w naszym kraju. Początkowo normalnie wpuszczane są do obiegi, więc ich zdobycie niejednokrotnie okazuje się być dziełem przypadku. Kolekcjonerzy starają się jednak zamawiać je z wyprzedzeniem w bankach, by mieć pewność, że uda im się zdobyć całe serie monet okolicznościowych.

Początkowo wartość monet okolicznościowych jest zgodna z ich nominałem, jednak z czasem można zauważyć, że jest ona coraz wyższa. Przede wszystkim, po zakończeniu emisji danej kolekcji monet, nie da się ich już w żaden sposób dostać. Można je jedynie odkupić, a to sprawia, że ich pierwotni właściciele podnoszą stawki. Poza tym, część takich monet z pewnością ulega zgubieniu lub zniszczeniu, przez co ogólna liczba tych istniejących numizmatów zaliczanych do danej serii maleje.

Kolekcja rzadkich, limitowanych monet może być efektem własnych poszukiwań, jednak takie zbiory można też nabyć. Pojawiają się głównie na aukcjach. Mogą one być interesującym, oryginalnym prezentem na zbliżającą się Gwiazdkę. Są gratką zarówno dla pasjonatów, jak i dla osób, które lubią inwestycje i mają ochotę nabyć coś, czego wartość będzie regularnie rosła.

2 thoughts on “Kolekcje monet – ciekawy pomysł na prezent

  1. Majewska

    Ja uwielbiam monety:)
    Nie żeby było mnie stać na jakąś wielka kolekcję, ale pasja zbierania wzięło się z zainteresowań mamy i jesli mam jakąś nadplanową gotówkę, to kupuję właśnie monety – wiedząc, że z każdym rokiem nabierają na wartości no i ich „kurs” nie jest chyboczący się jak wielu innych inwestycji.
    Teraz czaję się na 15 rublówkę taką: http://www.coinart.pl/rosja-15-rubli-mikolaj-ii-1897-r-p319.html – no piękna jest po prostu, ale jeszcze trochę kaski mi brak

  2. polinka23

    Całkiem dobry artykuł podsuwający doskonały pomysł na prezent, zwłaszcza dla starszych osób, bo młodzi pewnie nie zrozumieją takiego upominku. Stare monety można nie tylko komuś podarować, ale także i sprzedać z zyskiem, widziałam, że firma CoinArt skupuje takie cudeńka. Myślę, że warto zapoznać się z ofertą, bo wyceniają od ręki, na miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.