Jojo – na czym to polega

By | Czerwiec 29, 2013

jojoJojo to jedna z popularniejszych zabawek znanych niemal na całym świecie. Co ciekawe, trudno jest określić, skąd pochodzi i kiedy zostało wynalezione. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że zabawka ta została stworzona w Chinach. Jojo, znane też jako yo-yo to niewielka szpulka ze sznurkiem. Zabawa nią polega na tym, że szpulkę rozwija się, trzymając sznurek z pętelką na palcu. Szpulka spada ruchem obrotowym, rozwijając się na sznurku. Moment pędu ruchu obrotowego sprawia jednak, że po rozwinięciu, zaczyna ona znów zwijać się, „wędrując” w górę. Żeby tak się działo, osoba trzymająca yo-yo musi wykonywać odpowiednie, delikatne ruchy ręką. Zadaniem bawiącego się jest utrzymanie szpulki w ruchu przez jak najdłuższy czas. Im więcej razy szpulka się podniesie, tym lepiej.

Nowoczesne jojo posiada kulkowe łożysko znajdujące się wewnątrz szpulki. Powoduje ono, że po opadnięciu w dół sznurka, zabawka kręci się w miejscu. Takie jej zachowanie urozmaica sztuczki wykonywane przy pomocy yo-yo. Są one zależne nie tylko od wersji zabawki, ale również od stylu, w jakim się bawimy. Style rozróżnia się w zależności od sposobu trzymania sznurka i w zależności od mocowania miedzy sznurkiem a zabawką.

Stylami wykorzystywanymi przy zabawach jojo są 1A, 2A, 3A, 4A oraz 5A. Pierwszy styl to klasyczna zabawa jednym yo-yo. Drugi polega na wprawianiu w ruch dwóch zabawek. Należy tak nimi poruszać, by mogły się zapętlać, pozwalając na wykonywanie przeróżnych tricków. 3A to obsługa 2 zabawek przy jednoczesnym korzystaniu ze sztuczek wywodzących się ze stylu 1A. Natomiast 4A to zespół sztuczek, w których yo-yo nie jest zaczepione do sznurka, a obsługujący wyrzuca je w powietrze. 5A to sztuczki z yo-yo, które nie jest przyczepione do palca. W tym przypadku, niezbędna jest przeciwwaga, czyli element przyczepiony do jojo.

One thought on “Jojo – na czym to polega

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.