Jakie rośliny możemy uprawiać w domu?

przez | Lipiec 25, 2014

domowa uprawaŻywa zieleń nie tylko koi skołatane nerwy i regeneruje przemęczone oczy, ale również doskonale komponuje się z praktycznie każdym znanym nam stylem wystroju wnętrz. Zielone rośliny w mieszkaniu nadają mu odrobiny ciepła i naturalnego charakteru, dlatego też wielu z nas chętnie po takie rośliny sięga.

Zadbane rośliny to nie tylko doskonała dekoracja, ale i przyjemny, naturalny akcent, który zbliża nas do natury. Oczywiście typowe rośliny doniczkowe to nie jedyny rodzaj roślin, jakie możemy uprawiać w naszym domu.

Prócz tradycyjnych zielonych roślin doniczkowych, takich jak fikusy, draceny, palmy, różnego typu bluszcze czy paprocie, coraz większą popularność zyskują również rośliny kwitnące. Jeśli jeszcze do niedawna typowym kwiatem kwitnącym w warunkach domowych była pelargonia lub piwonia, to obecnie coraz chętniej sięgamy po bardziej wyrafinowane gatunki roślin, czego przykładem może być rosnąca popularność storczyków.

Domowa uprawa tego typu roślin nie jest szczególnie wymagająca, biorąc jednak pod uwagę fakt, że zwykle są to uprawy hydroponiczne – bez udziału gleby – należy pamiętać o szczególnych zasadach ich pielęgnacji, zwłaszcza o regularnym ich nawadnianiu oraz nawożeniu.

W warunkach domowych o dziwo bardzo łatwo uprawia się ciepłolubne gatunki roślin, takie jak kaktusy. Nawet w polskim klimacie większość gatunków kaktusów ustawionych przy oknie, będzie rozwijała się w sposób prawidłowy.

Należy jedynie pamiętać o zasadach podlewania tego typu roślin, tak aby ich nie przelać – są na to bardzo wrażliwe.

Oprócz wspomnianych gatunków roślin ozdobnych, w warunkach domowych uprawiać można także rośliny użytkowe, na przykład zioła, niektóre gatunki warzyw, a nawet owoców. Domowa uprawa ziół jest bardzo prosta. Wystarczy kupić nasiona konkretnego gatunku ziół – w jednej większej doniczce można posadzić obok siebie kilka różnych, lubianych przez nas gatunków – a następnie czekać, aż wykiełkują.

Między czasie doniczkę można przykryć przezroczystą folią dla zapewnianie optymalnych warunków w procesie kiełkowania roślin. Później taką folię należy usunąć i pamiętać jedynie o regularnym podlewaniu roślinek. W słoneczne dni młode zioła warto wystawiać na słońce, co zapewni im optymalne warunki do wzrostu – ciepło, światło i świeże powietrze.

Obok wspomnianych ziół, w warunkach domowych możemy również uprawiać pietruszkę na nać czy szczypiorek. Większych problemów nie powinna również sprawić domowa uprawa pojedynczego krzaczka pomidora lub truskawki – te jednak ze względu na szybszy wzrost przy dużym nasłonecznieniu dużo łatwiej uprawiać na zewnątrz pomieszczeń, na przykład na tarasie lub balkonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.