Jakie koła do roweru dla VIPa?

By | Kwiecień 4, 2014

rowerKoła rowerowe są bezwzględnie najważniejszą częścią roweru. To dzięki nim rower może poruszać się. Ich budowa ma ogromne znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i komfortu jazdy. W niniejszym poradniku wskażemy budowę kół oraz ich rodzaje, które z pewnością pozwolą dobrać najlepsze kola dla swoich potrzeb.

Generalnie koła rowerowe możemy podzielić na dwa rodzaje różniące się diametralnie budową. Pierwszym i zarazem najpopularniejszym rodzajem są koła szprychowe, drugim natomiast są koła zintegrowane.

Koła szprychowe

Centralnym elementem każdego szprychowego koła rowerowego jest piasta. Do niej przymocowane są szprychy, które następnie łączą piastę z obręczą. Szprychy do obręczy przymocowane są za pomocą specjalnego gwintowania zwanego nyplem, które wykorzystuje się do centrowania koła – czyli nadania mu pożądanego, okrągłego kształtu.

Na obręcz tradycyjnie zakładana jest najpierw dętka, a później opona. Coraz częściej można także spotkać na rynku koła rowerowe wyposażone w oponę bezdętkową – jest ona wprawdzie droższa, ale za to znacznie lżejsza, co niewątpliwie ma znaczenie przy dążeniu do osiągania jak najlepszych wyników sportowych.
Koła szprychowe mają bardzo wiele zalet. Są one bardzo trwałe, a uszkodzenie jednego elementu nie powoduje konieczności wymiany całego koła, a jedynie zepsutej części. Są także bardzo lekkie, co dodatkowo, w połączeniu z oponami bezdętkowymi sprawia, że mogą dawać możliwość doskonałych wyników sportowych.
Koła rowerowe wyposażone w szprychy mają jeszcze jedną zaletę – można je centrować i wyważać do skutku – czyli w taki sposób, aby nie miały żadnych bić bocznych ani promieniowych. Istnieje kilka metod mocowania szprych – mogą być one zaplatane na jeden, dwa lub trzy krzyże, lub po prostu ustawione w tak zwane „słoneczko”.

Koła zintegrowane

Innym rodzajem kół rowerowych są tak zwane koła zintegrowane – czyli takie, które stworzone są z jednolitej bryły odlanej z aluminium lub włókna węglowego. Takie koła rowerowe nie mają szprych i są wyposażone wyłącznie w 3 do 5 ramion. Ich głównymi zaletami są:
1. koła te są zupełnie i trwale odporne na rozcentrowywanie zarówno boczne, jak i pionowe;
2. mają doskonałe właściwości aerodynamiczne.

Z wad można wyliczyć następujące: są awaryjne, drogie i nie można ich wykorzystywać przy bocznym wietrze – dlatego, pomimo tego że pozwalają otrzymywać lepsze osiągi, nie stosuje się ich w kolarstwie szosowym, a wyłącznie w kolarstwie na torze.

Podsumowując. Jeśli właśnie jesteś u progu decyzji co do wyboru kół rowerowych najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – do jakich celów będziesz wykorzystywał rower w nie wyposażony. Jeśli interesuje Cię prędkość i ciągłe pobijanie własnych rekordów zdecyduj się na koła zintegrowane w przypadku, kiedy będziesz jeździł w osłoniętym od wiatru miejscu, albo na cieniutkie koła szosowe ze szprychami wyposażone w opony bezdętkowe, które także powinny pomóc Ci przekraczać swoje dotychczasowe rezultaty.

Do roweru miejskiego sprawdzą się każde koła szprychowe – przy czym szprychy ustawione w „słoneczko” będą bardziej wytrzymałe na centrowania pionowe (czyli bez problemu wytrzymają większy ciężar, zjeżdżanie z wysokich krawężników etc.). Dane już masz. Wybór należy wyłącznie do Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.