Jaki system kominowy do domu jednorodzinnego?

przez | Październik 26, 2016

kominy-poznanOsoby planujące budowę domu jednorodzinnego już na etapie jego projektowania muszą zdecydować czy inwestować w komin murowany, czy też zdecydować się na zakup i montaż gotowego systemu kominowego. Zaletą tego pierwszego rozwiązania jest jego trwałość, wysoka efektywność działania i wielofunkcyjność – komin spełnia funkcję przewodu wentylacyjnego i przewodu do odprowadzania dymu lub spalin z kotła. Zaletą gotowego systemu jest szybszy czas i niższy koszt jego budowy. Warto przy okazji pamiętać, że niektóre typy kotłów wymagają instalacji specjalnego typu przewodu kominowego i w tym przypadku najlepszą opcją jest właśnie wybór gotowego systemu dostosowanego do potrzeb konkretnego typu kotła.

Jeśli decydujemy się na wybór tradycyjnego komina murowanego, musimy przygotować się na spory wydatek. Budowa przewodu kominowego w wersji murowanej wiąże się bowiem z koniecznością przygotowania odpowiednio mocnej płyty fundamentowej i zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanego murarza, który będzie umiał postawić tego typu konstrukcję. W tym przypadku najważniejsze jest zachowanie pełnej szczelności konstrukcji i utrzymanie odpowiedniego przekroju wewnętrznego, dla zapewnianie optymalnego poziomu wentylacji i cugu, po podłączeniu do przewodu kominowego kotła grzewczego, kominka lub niewielkiego piecyka.

Wybierając gotowe systemy kominowe ryzyko popełnia błędu w montażu jest zdecydowanie mniejsze. Sama budowa takiego przewodu kominowego jest również znacznie szybsza. Nie trzeba także przygotowywać specjalnie wzmacnianej płyty fundamentowej, ponieważ ceramiczna lub betonowa osłona rur jest stosunkowo lekka, znacznie lżejsza niż w przypadku cegieł wykorzystywanych do budowy komina murowanego. Poza tym systemy kominowe dobieramy względem typu ogrzewania, jaki mamy zamiar zastosować w nowym domu. Takiego systemu nie musimy już później przerabiać. W przypadku kominów murowanych, gdy chcemy podłączyć do nich kocioł opalany gazem lub olejem, potrzebujemy zainstalować w jego wnętrzu dodatkowy wkład stalowy, co podnosi koszty całej inwestycji.

Zanim zdecydujemy się na montaż konkretnego typu przewodu kominowego warto zastanowić się, z jakiego rodzaju ogrzewania mamy zamiar korzystać w przyszłości. Niektóre rodzaje kotłów wymagają instalacji specjalnych systemów kominowych. W przypadku zwykłych kominków zwykle w pełni wystarczające są kominy murowane lub ceramiczne systemy kominowe. Jeśli zatem wiemy, w jaki sposób będziemy ogrzewali nowy dom, bez problemu dobierzemy do niego odpowiedni rodzaj przewodu kominowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.