Jaki drążek gimnastyczny wybrać do użytku domowego?

By | Październik 26, 2018

Domowa siłownia nie jest dziś niczym niezwykłym. Wiele osób decyduje się na posiadanie własnego sprzętu do ćwiczeń z uwagi na oszczędność czasu czy nieregularność, która nie pozwala uczestniczyć np. we wcześniej planowanych zajęciach grupowych czy treningach personalnych. Kilka sprzętów do ćwiczeń w wolnych chwilach to w takiej sytuacji dobre rozwiązanie.
Ćwiczenia na drążku mogą być różnorodne – zależą przede wszystkim od osoby ćwiczącej. Niektóre modele pozwalają nawet na wykonywanie obrotów czy przerzutów; inne po prostu służą do podciągania i różnych wariacji na temat tego ćwiczenia. Czym się kierować, wybierając drążek gimnastyczny i na jakie modele szczególnie zwrócić uwagę? Oto krótki przewodnik.

Obciążenie to podstawa

Przede wszystkim warto wybrać takie modele, które są adekwatne do obciążenia, jakie stanowimy. Jeśli drążek gimnastyczny ma służyć tylko dzieciom, to dobrym rozwiązaniem będzie model wolnostojący, który dodatkowo możemy przestawiać oraz regulować pod względem wysokości. Jego minusem będzie jednak oczywiście mniejsze obciążenie. W przypadku drążków dla dorosłych obciążenie dostosowujemy do najcięższej ze ćwiczących osób. To bardzo istotny aspekt zakupu, bo pozwala ćwiczyć bez ryzyka urazu czy nawet upadku spowodowanego awarią sprzętu.

Wolnostojący, montowany na stale czy zdejmowany?

To kolejna rzecz, o której musimy pomyśleć, wybierając drążek gimnastyczny dla siebie. Jeśli zdecydujemy się na drążek wolnostojący, najczęściej w formie stabilnej konstrukcji, musimy ocenić, czy posiadamy dostatecznie dużo miejsca. Zazwyczaj wymaga on stabilnego montażu do podłoża, co również trzeba uwzględnić w planie naszej siłowni. W przypadku drążków mocowanych wymagana jest odpowiednia ściana, najlepiej betonowa, która pozwoli na stabilność podczas ćwiczeń i zniweluje ryzyko upadku. Drążki regulowane będą z kolei pasowały wszędzie tam, gdzie miejsca jest mało; można zamontować je choćby w futrynie drzwi, jeśli spełnia ona wymagania producenta.

Dlaczego warto?

Drążek gimnastyczny pozwala na ćwiczenia siłowe, zwłaszcza gdy wybierzemy model służący przede wszystkim do podciągania. Pozytywnie wpływa na rozwój mięśni ramion, pleców oraz klatki piersiowej, zależnie od zastosowanych ćwiczeń. Dobry wpływ na muskulaturę i rzeźbę można osiągnąć, gdy ćwiczy się w zwisie – to ćwiczenie jest jednym z podstawowych, gdy do dyspozycji mamy drążek gimnastyczny do podciągania. Warto pamiętać, że drążki mocowane na stałe, np. do ścian, będą pozwalały na intensywniejsze ćwiczenia i rozwijanie większych partii mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.