Jak dobrać ramę roweru?

przez | Grudzień 17, 2011

Sklep rowerowyJeśli przyjrzymy się różnym modelom rowerów dojdziemy do wniosku, że analogicznie jak ubrania, mają one różne rozmiary. Rowery różnią się rozmiarem kół i ram. Niniejszy poradnik mówił będzie o ramie i powie Ci , jak odpowiednio do siebie dobrać jej rozmiar w zależności od Twojego wzrostu oraz typu pojazdu który ma w sprzedaży twój ulubiony sklep rowerowy (np. http://www.rowerowy.biz ).

Dlaczego rozmiar ramy jest taki ważny?

Ponieważ rower powinien zostać tak dobrany, aby był nie tylko wygodny, ale również bezpieczny w użytkowaniu. W przypadku ramy ma to odzwierciedlenie w odległości górnej rury od krocza rowerzysty. Rowery miejskie wyposażone są wysoką ramę, której odległość od krocza wynosi około 10 cm. Natomiast rowery górskie wymagają wyższej ramy, gdyż zdarza się, iż nierzadko zmuszeni jesteśmy by zsiąść z naszego roweru, gdy ten znajduje się na nierówności.

Nie trzeba bujnej wyobraźni, by domyślić się jak odczuwalne mogą być skutki wybrania za wysokiej ramy. Zakupy w Internecie powinny być poprzedzone wizytą w w profesjonalnym sklepie, gdzie jest opcja przejechania się na modelu, który nas interesuje.

Powinniśmy wtedy zwrócić również uwagę na kilka kolejnych elementów roweru, które mają wpływ na prawidłową pozycję w czasie jazdy: siodło i wspornik siodła zwany sztycą.