Hyundai – koreańskie cuda motoryzacyjne

przez | Lipiec 31, 2013

autoHyundai to jedna z najpopularniejszych marek motoryzacyjnych działających na terenie Korei . Koncern został założony w 1947r. przez Chung Ju-yunga. Początkowo firma miała charakter budowlany. Przez lata poszerzała jednak zakres swojej działalności. Do koncernu należały jednostki zajmujące się przemysłem rafineryjnym, logistycznym, wydobywczym, konstrukcyjnym, motoryzacyjnym itd. W roku 2003, gdy kryzys coraz bardziej trapił cały koncern, postanowiono podzielić go na mniejsze części specjalizujące się w odrębnych branżach. Najpopularniejszym odłamem Hyundaia pozostał jednak ten, który zajmuje się produkcją samochodów, czyli Hyundai Kia Automotive Group należący do Hyundai Motor Company.

Hyundai Motor Company powstało w 1967r. Już rok później Hyundai zaczął produkcję pierwszych aut. Początkowo działał we współpracy z koncernem Ford, z którym podpisał licencję na wytwarzanie konkretnych modeli. Pierwszy własny samochód marki Hyundai powstał w roku 1974 i nosił nazwę Hyundai Pony. Cała seria zaczęła zjeżdżać z linii produkcyjnej rok później. W 1986r. na rynku amerykańskim pojawił się model Excel, a w 1988r. zaczęto produkować Hyundaia Sonatę. Kilka lat później pojawiła się także druga, unowocześniona wersja Pony.

Na polskim rynku motoryzacyjnym Hyundai pojawił się w roku 1993. Co prawda, nie zrobił od razu furory, jednak Polacy z czasem zaczęli doceniać koreańską precyzję i wysoką jakość oraz elegancję tych samochodów. W 2000r. doszło do sporej zmiany w koncernie Hyundai, ponieważ część akcji weszła w posiadanie giganta DaimlerChrysler. Niedługo później z linii produkcyjnej zjechał nowy model – Getz, a w 2003r. marka otrzymała szczególne wyróżnienie – przez niemiecki magazyn Auto BILD została uznana za jedną z najbardziej bezkolizyjnych na świecie, zajmując w rankingu 4. miejsce.

Hyundai wyprodukował jeszcze wiele innych modeli w różnych wersjach. Charakteryzowały się one rozmaitą wielkością, odrębnymi nadwoziami i klasami. Dzięki takiej różnorodności pojazdów, można znaleźć zarówno te dostosowane do potrzeb kierowców ceniących sobie luksus i komfort prowadzenia, jak też do potrzeb osób szukających szybkich aut zapewniających dreszczyk emocji w trakcie szybkiej jazdy.

2 myśli nt. „Hyundai – koreańskie cuda motoryzacyjne

  1. Kamil

    Robią coraz lepsze i ciekawsze auta. W wielu wypadkach lepsze od europejskich. W końcu sie nauczyli, podobnie jak kiedyś Japończycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.