Historia pochodzenia shishy

By | Maj 11, 2017


W dzisiejszych czasach palenie shishy w państwach zachodnich jest bardzo powszechne. Gdzie i w jaki sposób powstało to popularne urządzenie, nie jest niestety takie oczywiste. Istnieje bardzo dużo wersji i teorii na ten temat, chociaż oficjalnie nie wiadomo, która jest właściwa.

Skąd pochodzi shisha?

Większość badaczy uważa, że pierwsze shishe były stosowane w Indiach, dokładnie, na granicy tego państwa z Pakistanem. Zgodnie z tą teorią, urządzenie do palenia tytoniu stopniowo wędrowało na inne terytoria, między innymi do Imperium Osmańskiego oraz Persji. Prawdopodobnie ten przyrząd był produkowany początkowo z kawałka drewna, natomiast jako naczynie używana była wysuszona tykwa albo skorupa orzecha kokosowego.

Nazwa shisha określa rodzaj urządzenia do palenia tytoniu, które wykonane jest ze szkła. Słowo to pochodzi z języka arabskiego, jednak najprawdopodobniej pojawiło się ono później, niż inne wyrazy stosowane do określenia tego pojęcia, ponieważ pierwsze przyrządy produkowane były z zupełnie innych materiałów. Natomiast w państwach anglojęzycznych wyraz ten stosowany jest tylko w odniesieniu do tytoniu.

A więc, shisha to nie jedyne słowo, które stosowane jest do tego urządzenia. Na przykład, bardzo popularnym określeniem jest goza, które szczególnie powszechne jest w Egipcie. Goza jest specjalnym rodzajem urządzenia do palenia tytoniu, które produkowane jest z kokosu i może być noszone. W Egipcie także spotykana jest inna odmiana gozy, która wygląda jak shisha umieszczona na specjalnej podstawce, która umożliwia obracanie się urządzenia. Taki rodzaj gozy nazywany jest būrī czy boury.

Urządzenie do palenia tytoniu także często nazywane jest wyrazami pochodnymi z arabskiego słowa nargila. Na przykład, w Grecji jest to nargiles, w Izraelu nargyleh, natomiast w Turcji stosowana jest nazwa nargile.

W Zatoce Perskiej do produkcji pierwszych shish używano glinki, a nie roślin jak to było w powyżej opisanych państwach. Takie przyrządy nazywano gedo/qadu. Na terytorium byłego Związku Radzieckiego przyjęta została zupełnie inna nazwa, która jest modyfikacją Irańskiego słowa galyan. A więc, w tych państwach na gedo mówi się kalyan.

Współczesna shisha

Zgodnie z powszechną teorią, bardziej współczesny wygląd urządzenie do palenia tytoniu otrzymało na przełomie XVIII a XIX stulecia w Turcji, a mianowicie wówczas zaczęto stosować metale i skóry do produkcji shishy. W Europie popularnością ten przyrząd zaczął się cieszyć dopiero w XIX wieku wraz ze wzrostem mody na styl orientalny oraz egzotykę wschodnią. W dzisiejszych czasach kultura palenia tytoniu w bardzo dużym stopniu zmieniła się. Jeżeli początkowo galyan był używany do palenia czarnego i bardzo mocnego tytoniu, to obecnie stasowane są różne mieszanki zaczynając od tytoniu o niskiej zawartości nikotyny do roślin, które w ogóle nie posiadają w swoim składzie tej substancji. Na przykład, w sprzedaży można znaleźć mieszanki z buraków albo herbaty.

Oczywiście, wygląd shishy również niezwykle się zmienił. Tradycyjne miedziane urządzenia coraz to częściej produkowane są ze stali nierdzewnej, natomiast zamiast skóry stosowane są różnego rodzaju sylikony. Takie materiały pozwalają używać shishę przez dłuższy czas, a także pomagają trzymać ją w czystości.

Nowoczesne instrumenty do palenia tytoniu zupełnie nie przypominają pierwszych goz albo galyanów. Projektanci opracowują niezwykle stylowe i współczesne warianty tego przyrządu, które nie posiadają w sobie żadnych elementów wzornictwa wschodniego.

Artykuł powstał we współpracy z Shishasklep.pl, sklepem specjalizującym się w sprzedaży fajek wodnych i akcesorii do shisha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.