Czym są produkty organiczne?

By | Marzec 5, 2014

organiczneOstatnio w różnych programach czy w prasie promującej zdrowy sposób na życie  pojawia się określenie produkty organiczne. Warto więc zastanowić się czym one tak naprawdę są i jaki jest ich rzeczywisty wpływ na zdrowie człowieka.

Dla wielu osób produkty organiczne są jedyną szansą na to by zdrowo się odżywiać w świecie, gdzie otacza nas żywność faszerowana chemia i co gorzej genetycznie modyfikowana choć nie brakuje również głosów, że produkty organiczne to nic innego jak fanaberie i robienie interesów i ogromnych pieniędzy na naiwnych ludziach.

Warto więc zadać sobie pytanie jak jest naprawdę? Jakie musza być spełnione warunki aby żywność otrzymała certyfikat, że jest żywnością organiczną?

Zazwyczaj uważa się i jest to prawda, że produkty organiczne to żywność, która została wytworzona bez użycia sztucznych nawozów i jest całkowicie pozbawiona pestycydów. Aby mieć pewność, że  żywność, którą kupujemy to naprawdę produkty organiczne trzeba sprawdzić czy na opakowaniu pojawia się symbol i znaczek, pewnego rodzaju kod, który gwarantuje, że jest to żywność naprawdę organiczna czyli zdrowa. Jest to ważne, gdyż na rynku nie brakuje towarów, które chcą być określane produktami organicznymi, a rzeczywistości nic wspólnego z nimi nie mają. Trzeba pamiętać, ze normy Unii Europejskiej, które pozwalają zaklasyfikować jakiś towar jako żywność organiczną. Wszelkie produkty organiczne muszą być pozbawione jakich kol wiek dodatków czy środków chemicznych dlatego też jest ona stosunkowo droższa do tradycyjnej żywności.

Wysoka cena jest to zarzut, który często podają sceptycy, negujący wartość jaką mają produkty organiczne. Jednak  wydaje się, że wszelkie zalety jakie ma żywność oznaczona znacznikiem produkt organiczny rekompensuje wysoką cenę. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że tego produkty, ponieważ pozbawione są szkodliwych substancji, są zdecydowanie zdrowsze.

Teza ta potwierdzana jest również przez różnego rodzaju badania naukowe. Takie badania przeprowadzili na przestrzeni dziesięciu lat naukowcy amerykańscy na Uniwersytecie w Kalifornii. W czasie tych badań doszli do wniosku, że pomidory, które można uznać, za pomidory organiczne są praktycznie w połowie bardziej bogate w przeciwutleniacze niż pomidory hodowane na sztucznych nawozach. Stwierdzono również, że wszelkiego rodzaju owoce i warzywa będące produktami organicznymi posiadają również o wiele więcej stężenia witaminy c.  Dlatego też warto aby wszelkiego typu produkty organiczne na stałe zagościły na polskich stołach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.