Czym jest Squash?

By | Listopad 28, 2017


Squash jest jedną z tych aktywności fizycznych, które wpisują się w trendy współczesnych sportów. Gra w squasha nie wymaga zbyt dużego przygotowania, ma łatwe do opanowania zasady oraz gwarantuje niezwykle energiczny i intensywnie spędzony czas.

Wielka Brytania matką squasha

Jako kolebkę squasha, uważa się Anglię, skąd pochodzili pierwsi zawodnicy tej niezwykle wyczerpującej dyscypliny sportowej. Do dziś, światowi liderzy gry w squasha, dumnie reprezentują właśnie ten kraj. Mimo to, sport ten znany jest na wszystkich kontynentach, w ponad 150 krajach, zrzeszających fanów squasha w federacje i kluby sportowe. W Polsce, nagłaśnianiem i propagowaniem tej dyscypliny jest prężnie rozwijające się stowarzyszenie Polska Federacja Squasha.

Zasady

Zasady gry nie są skomplikowane, jednakże należy ich przestrzegać, aby osiągnąć najlepsze wyniki. Sala do squasha, to niewielkie pomieszczenie, zamknięte ze wszystkich czterech stron ścianami. Aby nie tworzyć uczucia ciasnoty i braku miejsca, często tylną ścianę wykonuje się z przezroczystego szkła. Podłogę kortu przeważnie pokrywa parkiet, który wymaga od uprawiających squasha profesjonalnego obuwia, zapewniającego bezpieczeństwo i ochronę przez urazami. Szeroki wybór takiego obuwia, znajduje się w SkiTenis. Grę rozpoczyna pierwszy gracz, który po wykonanym prawidłowo serwisie, trafi piłeczką w wyznaczone liniami na ścianie pole – w przeciwieństwie do tenisa, odbicie piłeczki o linię stanowi bezwzględny aut. Po wykonaniu ruchu przez pierwszego gracza, drugi stara się odbić wracającą w bardzo szybkim tempie piłeczkę. Taka wymiana uderzeń trwa do momentu, aż jeden z graczy pośle piłkę w pole autu lub nie odbije nadlatującej piłeczki. Wygrywa ten, który zdobędzie największą ilość punktów – oficjalnie przyjęto, że w każdym secie, maksymalna pula do zdobycia, to 11 punków.

Dla kogo?

Squash to bardzo intensywny sport, przeznaczony dla osób, które mają lub chcą wzmocnić swoją kondycję fizyczną. Podczas gry, angażujemy do pracy wszystkie mięśnie naszego ciała – począwszy od nóg, które z reguły są przez większość czasu delikatnie ugięte, ręce, którymi musimy wykonywać szybkie i energiczne ruchy, kręgosłup, szyję, aż po wzrok, dzięki któremu potrafimy dojrzeć nadlatującą w szybkim tempie piłeczkę. Aby nie nadwerężyć zbytnio naszego ciała, należy zakupić odpowiednią odzież i obuwie sportowe, które dzięki niezliczonym funkcjom, ułatwią nam wysiłek fizyczny i zminimalizują ewentualny dyskomfort związany z daną aktywnością. Jednak podstawą prawdziwego gracza jest profesjonalna rakieta, którą z pewnością znajdziesz w SkiTenis. Ważne, aby podczas wyboru rakiety pamiętać o swoim poziomie zaawansowania oraz stylu gry – każdy sprzęt do gry w squasha, przeznaczony jest dla osób o różnych umiejętnościach i indywidualnych potrzebach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.