Czy warto kupić rower treningowy?

By | Czerwiec 22, 2017


W poszukiwaniu skutecznych sposobów, na walkę z nadwagą, jedno z czołowych miejsc zajmuje stacjonarny rower treningowy. Tego typu sprzęt ma pomóc w szybkim spalaniu tłuszczu i jednocześnie w poprawie ogólnej kondycji fizycznej ćwiczącej osoby. Czy rzeczywiście jest to prawdą? Czy każdy może ćwiczyć na rowerku stacjonarnym, a jeśli tak, to jaki model rowerka jest najlepszy do podjęcia walki z otyłością?

Korzyści z treningu wytrzymałościowego

Jazda rowerem, niezależnie od tego, czy jest to rower typu tradycyjnego, czy też wspomniany na wstępie stacjonarny rower treningowy, zmusza mięśnie ciała do wytężonej pracy. W czasie jazdy rowerem aktywują się przede wszystkim mięśnie nóg, przy okazji pracują jednak również pozostałe grupy mięśniowe. Oczywiście jazda rowerem typu tradycyjnego jest bardziej efektywna – ciało jest w napięciu, by utrzymać równowagę, zwłaszcza gdy jedziemy po niezbyt równej nawierzchni, jednak ze względu na niesprzyjającą aurę, rowerek stacjonarny może być równie ciekawą opcją. Osoby używające rowerka stacjonarnego zawsze trenują w podobnych warunkach, dzięki czemu łatwo porównać czynione postępy treningowe i stopniowo zwiększać obciążenia.

Trening wytrzymałościowy, a z takim rodzajem treningu mamy do czynienia podczas jazdy rowerem, to doskonały sposób na zbudowanie kondycji i zwiększenie ogólnej wydolności własnego organizmu. Trening wytrzymałościowy to także sprawdzony sposób na spalanie kalorii. Podczas jednostki treningowej trwającej około godziny możemy spalić nawet 800-1000 kalorii. Gdy trening będziemy realizować 3 razy tygodniu, jego pierwsze pozytywne efekty zauważy już po 1-2 miesiącach.

Jaki rower treningowy wybrać?

W sklepach ze sprzętem sportowym znajdziemy dwa podstawowe typy stacjonarnych rowerków treningowych. Są to rowerki mechaniczne i magnetyczne – elektromagnetyczne. W przypadku tych pierwszych, siła oporu regulowana jest za pomocą specjalnego pasa transmisyjnego, przez co rowerki tego typu są stosunkowo głośne, a sama regulacja obciążeń raczej niewygodna. Rowerki magnetyczne lub elektromagnetyczne są znacznie cichsze w pracy i zwykle oferują większą skalę regulacji oporów w czasie jazdy. Rowerki treningowe drugiego typu to także konstrukcje nieco bardziej zaawansowane technicznie, wyposażone w komputer mierzący czas i prędkość jazdy, z różnymi planami treningowymi. Niestety przez to są to również konstrukcje nieco droższe. Jeśli masz ograniczony budżet, do wyboru pozostaje klasyczny rowerek mechaniczny lub średnio-zaawansowany rower magnetyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.