Czy pałki teleskopowe są legalne?

By | Czerwiec 14, 2017

Żyjemy w niepewnych czasach, w związku z czym coraz częściej rozglądamy się za jakimś rodzajem legalnej broni, która może wpłynąć na zwiększenie poczucie naszego osobistego bezpieczeństwa. Na rynku znajdziemy różne rodzaje legalnych narzędzi do obrony koniecznej. Jednym z takich narzędzi jest pałka teleskopowa, czyli prosty w obsłudze przyrząd, który w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, może zostać przez nas wykorzystany do obezwładnienia napastnika. Oczywiście tego typu narzędzie we wprawnych rękach zyska znacznie większą siłę rażenia, jednak nawet w przypadku osób, które nie mają doświadczenia w użyciu tego typu sprzętu, jego zastosowanie może skutecznie zniechęcić napastnika do dalszych ataków, a przy odrobinie szczęścia nawet go obezwładnić.

Czym jest pałka teleskopowa?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj pałki o konstrukcji teleskopowej. Taka pałka składa się zatem w taki sam sposób jak większość dostępnych na rynku wędek. Kolejne części pałki teleskopowej mają coraz mniejszą średnicę, dzięki czemu po złożeniu pałka zajmuje naprawdę niewiele miejsca – z łatwością zmieści się w większej kieszeni, w torebce lub we wnętrzu plecaka. Co ważne, profesjonalna pałka teleskopowa bardzo łatwo się rozsuwa, a poszczególne jej elementy blokują się po rozsunięciu, tak aby ponownie przez przypadek nie złożyć się do środka. By rozłożyć pałkę, zwykle wystarczy energicznie się nią zamachnąć. Gdy chcemy ją złożyć, wystarczy wywrzeć odpowiedni nacisk na jej końce.

Które pałki teleskopowe są legalne, a które nie?

Jeśli w przypadku takich narzędzi do samoobrony jak gaz pieprzowy czy paralizator sprawa jest zupełnie jasna (są to środki legalne), to w przypadku pałek teleskopowych nie zawsze jest to w pełni oczywiste. Trzeba mieć świadomość, że mająca duży ciężar własny pałka teleskopowa może być narzędziem niebezpiecznym w użyciu, stąd też pewne wątpliwości, gdy chodzi o legalność jej posiadania. W praktyce nielegalne są jedynie te pałki, które mają zwiększony ciężar, na przykład przez dodanie specjalnego obciążenia na ostatni segment pałki. Wtedy są to narzędzia rzeczywiście niebezpieczne i już nielegalne. Zdecydowana większość dostępnych na rynku pałek teleskopowych to jednak sprzęt w pełni legalny. Kupując pałkę teleskopową, w sklepie z bronią możesz mieć pewność, że będzie to sprzęt legalny, dopuszczony do użytku bez konieczności posiadania pozwolenia na broń. W razie wątpliwości zawsze można się upewnić, konsultując się z dystrybutorem lub producentem, lub też odwiedzając posterunek policji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.