Czeburaszka, jako nowy sposób na większą ilość brań

przez | Czerwiec 25, 2018


Wędkarstwo to bardzo skomplikowana dziedzina, w której najważniejsze są umiejętności i wytrwałość, jednak nie można zapominać o odpowiednim sprzęcie, bez którego ani rusz.

Jak nie trudno się domyślić istnieją także różne techniki łowienia. Jedną z nich jest tzw. czeburaszka, czyli metoda, która przywędrowała do Polski ze wschodu i w wolnym tłumaczeniu oznacza tyle, co „kiwaczek”.

Czy warto stosować taką technikę?

Zdania na temat czeburaszki są podzielone, aczkolwiek odnalazła ona uznanie wśród wędkarzy, którzy zanotowali wyraźną poprawę liczby brań. Cały widz dotyczący czeburaszki polega na spowolnieniu czasu opadania przynęty. Jak już wspominaliśmy, czeburaszka swoją budową do złudzenia przypomina główkę jigową, jednak istnieją między innymi minimalne różnice. W przypadku tej pierwszej szczególnie ważny jest maleńki otworek, w który wkłada się drut, a do niego montuje żyłkę. Pomimo, że specjaliści twierdzą, że najlepiej stosować czeburaszki w oryginalnym zestawie, taki system ułatwia również wymianę kulek na cięższe lub lżejsze, jak również pozwala na zamienianie haczyków. Kolejną zaletą czeburaszek jest sposób zachowywania się przynęty w wodzie. Dzięki ruchomym elementom jest ona elastyczna, kołysze się na boki i odskakuje, czyli doskonale imituje zachowanie żywego stworzenia pływającego. W innych przypadkach haczyk najczęściej wbity jest w korpus przynęty, co znacznie ją usztywnia.

Dlaczego jest to dobre rozwiązanie…

Problemem na drodze do oczekiwanej wędkarskiej satysfakcji okazuje się jednak to, że nie każda rybę da się złapać tą metodą. Czeburaszkę wykorzystywać można np. podczas połowu kleni, okoni, czy sandaczy. Taka technika staje się szczególnie przydatna do połowu ryb drapieżnych. Elastyczna budowa przynęty osadzonej na czeburaszce może sprowokować do ataku nawet najbardziej ospałe ryby stojące w toni i przy dnie. Jak w przypadku każdej techniki połowu kluczowe okazują się opanowanie i determinacja, aczkolwiek niektórzy twierdzą, że potrzeba jej mniej niż w przypadku korzystania np. z klasycznej główki jigowej, ponieważ czeburaszki głównie poprzez opóźnianie czasu opadania i bardziej naturalne ruchy przynęty wpływają na większą liczbę brań. Czeburaszka jest bardzo uniwersalna, jeśli chodzi o zastosowanie, łatwo można wymieniać główki, haczyki, jak również stosować agrafki. Do czeburaszki dołączyć można przynęty miękkie (gumy), błystki obrotowe (specjalne krętliki z agrafką), czy tzw. woblery, czyli specjalne silikonowe przynęty imitujące małe rybki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.