Co to jest wodniak jądra?

By | Czerwiec 23, 2017

Wodniak jądra to schorzenie występujące częściej u mężczyzn, które polega na nieprawidłowym gromadzeniu się płynu w worku mosznowym. Występują jednostronnie lub obustronnie. Są to bezbolesne, miękkie obrzęki pojawiające się najczęściej w momencie urodzenia (wrodzone) lub mogą rozwinąć się później. Te, które nie są wrodzone lub te, które występują w dorosłym życiu, mogą wymagać korekty chirurgicznej.

Wodniaki mogą być różnicowane z innymi przewlekłymi, niekontrolowanymi obrzękami moszny spowodowanymi np.: przepukliną czy guzami. Badanie fizyczne jest najskuteczniejszym badaniem diagnostycznym wodniaków. Rzadko potrzebne są inne badania diagnostyczne lub inwazyjne. Lekarz może ponadto wywrzeć nacisk na brzuch, aby sprawdzić, czy nie masz przepukliny pachwinowej oraz może zlecić pobranie próbki krwi lub moczu w celu sprawdzenia, czy nie wdało się zakażenie.
Około 10% mężczyzn doświadcza wodników w każdym wieku.
Wodniak jądra może być również spowodowany zapaleniem lub urazem moszny. Zapalenie może być spowodowane np.: przez zakażenie (zapalenie najądrza).

Jakie są objawy wodniaków jądra?

Zwykle nie powodują one bólu, a jedynym objawem jest obrzęk moszny.
U niektórych dorosłych mężczyzn objaw ten może pojawić się częściej rano niż w godzinach wieczornych.
Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli odczuwasz nagły lub ciężki ból w mosznie.

Leczenie wodniaków

Jeśli wodniak u niemowlęcia nie ustąpi samoistnie lub stanie się bardzo duży, może wymagać taki stan interwencji chirurgicznej. U dorosłych mężczyzn zazwyczaj leczenie wymaga zabiegu usunięcia wodniaka przeprowadzonego w znieczuleniu. W większości przypadków powrót do domu możliwy jest w ciągu kilku godzin po przeprowadzonym zabiegu.
W brzuchu lub mosznie (w zależności od położenia wodniaka) wykonuje się małe nacięcie i chirurg usuwa wodniaka. Możliwe powikłania pooperacyjne dotyczą:

  • reakcji alergicznej na znieczulenie
  • trudności w oddychaniu, które mogą się pojawić podczas trwania zabiegu
  • zaburzenia rytmu serca
  • nadmiernego krwawienia

Po zabiegu lekarz zaleci opatrunek podtrzymujący mosznę i dużo odpoczynku, co pomoże złagodzić dyskomfort po zabiegu. Natomiast szwy w miejscu nacięcia zwykle rozpuszczają się samoistnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.