Chanoyu – tradycja pielęgnowana od pokoleń

przez | Styczeń 10, 2014

japanJaponia jest krajem, który fascynuje wiele osób. Staramy się poznać jej tradycje, obyczaje i kulturę. Niektóre z nich jak na przykład Chanoyu są pielęgnowane od pokoleń i zazwyczaj nie ulegają żadnym zmianom. Zwyczaj ten to tradycyjny sposób picia herbaty, który na pewno każdy z nas kojarzy jednak być może nie każdy znał jego nazwę. Nawet ci którym nazwa ta nie jest obca, nie zawsze dokładnie wiedzą, na czym ten rytuał polega i jak dokładnie przebiega. Poza tym że wykonuje się go w odpowiedni sposób, to jest jeszcze bardzo wiele innych szczegółów, które muszą być podczas niego zachowane.

Istotne jest także miejsce, w którym tego typu rytuał powinien się odbywać.

Tradycyjny rytuał Chanoyu jest niezwykle ważny dla każdego Japończyka. Niezwykle starannie przygotowują oni wszystko co jest do niego niezbędne. Warto wspomnieć, że nazwa tego rytuału w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu wrzątek na herbatę. Zaczyna się od przygotowania miejsca.

Zgodnie z tradycją powinien nim być ogród herbaciany, jednak można zauważyć, że pod tym względem nieco zmieniło się postrzeganie Japończyków oraz to, w jaki sposób podchodzą oni do tego, gdyż często jest on przeprowadzany w innych pomieszczeniach. Każdy kto uczestniczy w tym rytuale musi wykonać kilka czynności, jak na przykład symboliczne obmywanie dłoni i ust.

Sam proces parzenia herbaty także wymaga przede wszystkim dobrej znajomości tej tradycji. Chanoyu wymaga, aby był on przeprowadzany w odpowiedni sposób, ważny jest sposób trzymania naczyń, ich podawania czy też to, w jaki sposób miesza się herbatę. Warto wspomnieć, iż do tego rytuału stosuje się sproszkowaną zieloną herbatę. Oczywiście podczas całej ceremonii zarówno gospodarz, jak też zaproszeni na nią goście rozmawiają, jednakże swoista etykieta tego rytuału wymaga, aby tematy rozmów była starannie dobrane a ich przebieg spokojny i zrównoważony. Obecnie coraz częściej tą ceremonię można obejrzeć w wielu japońskich restauracjach, gdzie oczywiście jest ona wykonywana w nieco innych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.