Akwarela – wysublimowana sztuka

przez | Wrzesień 30, 2013

akwarelaAkwarele są to dzieła wykonane według określonej techniki malarskiej. Technika akwarelowa jest bardzo wysublimowana wykorzystując zarówno właściwości fizyczne farb jak i płótna, na które są nanoszone.

Malowanie tą techniką polega na nanoszeniu pigmentu, który uprzednio jest rozcieńczany w wodzie na porowata powierzchnię, która szybko wchłania nadmiar wilgoci.

Dzięki temu farba nie pokrywa w pełni powierzchni, na którą jest nanoszona, lecz pozostawia jej dobrze widoczne prześwity. Dzięki temu uzyskuje się ciekawy efekt wizualny. W użyciu tej techniki na efekt końcowy bardzo duży wpływ ma nie tylko talent malarza, co barwa i faktura samego papieru. Także inwestowanie w wysokiej, jakości pigmenty oraz pozostałe materiały malarskie jest tutaj wskazane w celu osiągnięcia lepszych rezultatów. Obrazy, które zostały namalowane przy użyciu tej techniki charakteryzują się przeważnie lekką zwiewnością kolorystyki.

Dzieje się tak, dlatego że ze względu na charakter techniki jak i użytych materiałów dostępne są głównie barwy pastelowe.

Technika nie jest przeznaczona do tworzenia wyszukanych detalicznych obrazów, przeważnie używana jest do tworzenia pejzaży oraz krajobrazów nadając im lekko baśniowy wyraz. Akwarela należy do technik bardzo wymagających od malarza. Dzieje się tak, dlatego, że z uwagi na fakt szybkiego wsiąkania pigmentu w płótno lub papier nie istnieje możliwość naniesienia późniejszych poprawek oraz dokonania drobnych retuszy.

Fragment, który chcemy poprawić może być, co najwyżej w niewielkim stopniu przerobiony jednak jego całkowite usunięcie jest niemożliwe. Nie można tutaj stosować sposobów sprawdzających się przy innych technikach – przykładem jest praktyczny brak użycia białej farby, ponieważ na papierze nic nie jest w stanie jej zasłonić. Można, co jedynie, rozjaśnić dane miejsce przy użyciu samej wody, jednak powoduje to inne problemy: na przykład rozszerzenie się barwnej plamy. Mimo dużych wymagań technika ta posiada również współcześnie wielu entuzjastów, którzy przy jej użyciu tworzą prawdziwe dzieła sztuki. Sprawia to, że akwarele są używane przez coraz większą liczbę artystów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.