4 parametry zasilaczy Dell, o których musisz pamiętać

By | Kwiecień 27, 2017

Uszkodzenie zasilacza to jedna z najczęstszych awarii, z jakimi borykają się użytkownicy komputerów przenośnych. Sam zasilacz to najczęściej konstrukcja zamknięta, której nie można rozkręcić i naprawić, a zatem uszkodzenie zasilacza wiąże się z koniecznością zakupu nowego sprzętu, oryginalnego zasilacza lub dedykowanego zamiennika, który będzie kompatybilny z danym modelem laptopa. Dopasowanie zasilacza do laptopa jest w tym przypadku niezwykle ważne, ponieważ źle dobrany zasilacz może uszkodzić nasz komputer. Dlatego zanim sięgniemy po nowy zasilacz musimy dokładnie sprawdzić, czego tak naprawdę potrzebujemy. Kluczowe w tym przypadku są cztery parametry: napięcie (V), natężenie (A), moc (W) i rodzaj zastosowanej wtyczki do laptopa.

Zacznijmy od tego ostatniego elementu, czyli wtyczki zasilacza. Dla przykładu wybierzmy zasilacz do laptopa Dell. Końcówki oryginalnych zasilaczy do laptopów tej marki mają charakterystyczną budowę, w związku z czym nie sposób podłączyć do laptopa Dell innego modelu zasilacza niż zasilacz oryginalny lub kompatybilny z ta marką zamiennik. Ta prawidłowość odnosi się nie tylko do zasilaczy laptopów Dell, ale także do zasilaczy i laptopów innych marek. Większość popularnych na rynku marek komputerów ma swój rodzaj wtyczki, przez co ładowanie ich przy pomocy innych zasilaczy jest zwyczajnie niemożliwe.

Gdy znaleźliśmy już zasilacz do laptopa Dell lub komputera przenośnego innej marki o odpowiednim kształcie wtyczki, pozostaje sprawdzenie jego podstawowych parametrów technicznych. Najważniejsze jest napięcie prądu zasilacza. Wartość napięcia powinna być identyczna jak w przypadku zasilacza oryginalnego i zawsze jest wartością podaną na obudowie laptopa (najczęściej informację o napięciu prądu ładowania znajdziemy na dolnej części obudowy laptopa). Ważne jest również natężenie zasilacza. To może być równe lub większe od natężenia prądu wymaganego przez dany model laptopa. Dzięki temu zasilacz dostarczy do laptopa tyle prądu, ile on potrzebuje. Trzeci aspekt to moc zasilacza. Ta jest pochodną (iloczynem) napięcia i natężenia, może być zatem większa od wartości mocy oferowanej przez zasilacz oryginalny.

Szukając zastępstwa dla uszkodzonego zasilacza możesz kupić droższy oryginał o identycznych parametrach technicznych lub tańszy zamiennik o parametrach zbliżonych do oryginału. Wybór tej drugiej opcji jest tańszy, a tym samym często praktykowany przez użytkowników laptopów. Zatem gdy oryginalny zasilacz do laptopa Dell ulegnie uszkodzeniu nie jesteśmy skazani na zakup drogiego oryginału, zawsze możemy sięgnąć po tańszy zamiennik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.